A belügyminiszter megváltoztatta a települések katasztrófavédelmi besorolásáról szóló rendeletet, és több település esetében is módosította a kockázati besorolást. Ez több várost és községet is jelentősen érint. Pintér Sándor nem indokolta meg a döntést. Mi történhetett? Az érintett települések listáját a cikkünk alján találod.

Három katasztrófavédelmi osztály

A Katasztrófavédelem Magyarország valamennyi települését három katasztrófavédelmi osztályba sorolják. I. a legveszélyesebb, II. Közepes és III. veszélyes, de könnyen kezelhető kategóriákba. A besorolási eredményeket mind a természeti, mind az épített környezet dinamikus változása miatt évenként felülvizsgálják. A Kékvillogó legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 341 ezernél is többen követnek minket.

Érd, Diósd, Göd, Iváncsa – Nem indokolt a belügyminiszter

Az elektromosautó- és akkumulátoripar által érintett Iváncsa, Göd, valamint a budapesti agglomerációban a túlnépesedéstől szenvedő Érd és Diósd már a legmagasabb kockázati kategóriába került 2025. január 14-től. Az átsorolást nem indokolta meg Pintér Sándor, így nem egyértelmű, hogy a belügyminiszter mit tart például Érden vagy Diósdon sokkal kockázatosabbnak az eddigieknél.

Hirdetés

 

Kockázatok értékelése

A Magyarország nemzeti katasztrófakockázat-értékeléséről szóló jelentése szerint a Magyarországon alkalmazott módszertan alapján a kockázat a kiváltó esemény valószínűségének és hatásának nagysága alapján határozható meg, a kockázatok kiértékelésére pedig kockázati mátrix, illetve kockázati diagram segítségével kerül sor.

A forgalmas napokon már 200 ezernél is többen olvassák a Kékvillogó.hu hírportált. Ezzel Magyarország Top 11 hírportálja közé kerültünk. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint az Origo, Index, Telex, Blikk, 24.hu vagy az RTL KLUB és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most Te is minket olvasol! Részletek itt. A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Évente tájékoztatják a lakosságot

A veszélyhelyzeti kommunikációs tevékenység is jogszabályban szabályozott, amely alapján az I. katasztrófavédelmi osztályba sorolt településeken a lakosságot évente történő aktív tájékoztatással, a passzív tájékoztatás és az elektronikusan elérhető információ közzétételével, valamint az irányadó magatartási szabályokra való felkészítéssel biztosítják.

Ritkábban tájékoztatják az embereket

A II. osztályba sorolt településeken a lakosság három évente történő aktív tájékoztatásával, passzív tájékoztatással, valamint a megfelelő magatartási szabályokra való felkészítéssel, míg a III. osztályba sorolt településeken a lakosság passzív tájékoztatásával látják el. A Kékvillogó legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 341 ezernél is többen követnek minket.

Ezeken a településeken történt kockázatváltozás

  • Iváncsa: II. kategóriából I. kategóriába került;
  • Szabadegyháza: II. kategóriából I. kategóriába került;
  • Nagyréde: I. kategóriából III. kategóriába került;
  • Nagyigmánd: I. kategóriából II. kategóriába került;
  • Diósd: III. kategóriából I. kategóriába került;
  • Érd: II. kategóriából I. kategóriába került;
  • Herceghalom: III. kategóriából II. kategóriába került;
  • Hernád: II. kategóriából III. kategóriába került;
  • Göd: II. kategóriából I. kategóriába került;
  • Halimba: I. kategóriából III. kategóriába került;
  • Szőc: I. kategóriából III. kategóriába került;
  • Takácsi: II. kategóriából III. kategóriába került.

Kiemelt kép: illusztráció