Az elmúlt napokban 12 újabb olyan kórház neve jelent meg Nemzeti Népegészségügyi Központ a honlapján, ahol különböző okokból, de hosszabb-rövidebb időre leáll egy-egy ellátás, vagyis bizonyos betegeket nem tudnak fogadni. Ez ebben a hónapan már a második ilyen bejelentési hullám, mivel január 8-tól már 20 kórházban leálltak egyes ellátási formák. Budapesten, csak a János kórházban 5 osztály működik csökkentett üzemmódban.
12 újabb korlátozás
Az NNK honlapján található listán január 24-26. között 15 újabb kórház neve jelent meg, de ebből valójában csak 12 új, mivel egyiknél éppen visszavonták a korábbi intézkedést, és másik kettőnél sem új az ellátás átmeneti leállása, ezeknél a “helyettesítő” intézményt módosították. A Kékvillogó.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el!
Itt a lista
- Észak-Pesti Centrumkórház-Honvédkórház
- Szántó J. Endre Egyesített Szociális és Egészségügyi Intézet
- Gyöngyösi Bugát Pál Kórház
- Kistarcsai Flór Ferenc Kórház
- Selye János Kórház
- Balassagyarmati Dr. Kenessey Albert Kórház
- Balassagyarmati Dr. Kenessey Albert Kórház
- Szaploncay Manó Kórház
- Békés Vármegyei Kórház
- Kaposi Mór Oktatókórház
- Budapesti Bajcsy Zs. Kórház és Rendelőintézet
- Budapesti Uzsoki Utcai Kórház
35 ellátási feladat szűnt meg
Az újabb leállási hullámról hírt adó egészségügyi szakember, Kunetz Zsombor a Facebookon azt írta: “januárnak még nincs vége, eddig 35 kijelölő határozat, vagy annak módosítását tette közzé az NNK, ez azt jelenti, hogy legalább ennyi ellátási forma szűnt vagy szűnik meg hosszabb rövidebb ideig”.
Hirdetés
A szakember részletezte is a friss bejelentéseket
- A Szent János Kórház februárban sem tudja ellátni egyebek mellett az ittas sérülteket.
- A Somogy Megyei Kaposi Mór Kórház nem tud néhány napon bronchoszkópos ügyeletet adni humánerőforrás-hiány miatt, a betegeket Pécsre, illetve Zalaegerszegre kell vinnie a mentőszolgálatnak.
- A Békés Megyei Központi Kórház év végéig nem tud paradontológia (fogászat) járóbeteg-ellátást nyújtani.
- A Marcali Kórház ugyanígy foglalkozás-egészségügyi ellátást nem tud biztosítani.
- A balassagyarmati kórházban a dento-alevoláris sebészet (szájsebészeti ellátásforma), a reumatológiai, a gasztroenterológiai szakrendelés és a fájdalomambulancia is bedobta a törülközőt.
- A komáromi kórház a gyermek-nőgyógyászati szakrendelést nem tudja biztosítani.
- A Kistarcsai Flór Ferenc Kórházban a CT hibásodott meg, ahogyan a Gyöngyösi Bugát Pál Kórházban is.
Leállás a János kórházban
Amint arról beszámoltunk, 5 osztály is csökkentett kapacitással működik a János kórházban. Ilyen például a kardiológia, a gasztroenterológia, az anyagcsere osztály, a neurológia valamint stroke-ügyelet sincs jelenleg az intézményben. De van olyan részleg, mint például a traumatológia, amely egyáltalán fogad betegeket. Az intézkedés főleg a 2. kerületi lakosokat érinti, ugyanis őket egyáltalán nem látják el.
A forgalmas napokon már 200 ezernél is többen olvassák a Kékvillogó.hu hírportált. Ezzel Magyarország Top 11 hírportálja közé kerültünk. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint az Origo, Index, Telex, Blikk, 24.hu vagy az RTL KLUB és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most Te is minket olvasol! Részletek itt. A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
A Margitban is baj van
De a Margit kórházban is felfüggesztették a gasztroenterológiai osztály működését, amely azt jelenti, hogy a vérző betegeket, Buda és vonzáskörzetéből a pesti oldalon található intézményekbe szállítják át.
A szabadságolások miatt van fennakadás
Takács Péter január elején azt mondta, hogy ugyan a kórházak már nem köthetnek szerződést, szavai szerint „a szürke gazdasági zónában működő” munkaerő közvetítő cégekkel, de úgy vélte, hogy az eddig általuk foglalkoztatott szakdolgozók majd bejönnek a rendszerbe. Az államtitkár azt mondta: az év végi, éveleji szabadságolások miatt van most egyes kórházi osztályokon kapacitáscsökkenés.
Nincs gond
Takács Péter azt mondta, általában az aktív fekvőbeteg osztályok 60-65 százalékos kihasználtsággal működnek, azaz beteg nem marad ellátatlanul, a helyettesítésre kijelölt intézmények fogadják őket. Szerinte a fővárosban nem is nagyon okozhat gondot, ha valakinek egy másik kerületben lévő ellátóig kell utaznia.
Átmeneti a betegek utaztatása
A korábbi, január 8-tól életbe lépett első hullám idején Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyért felelős államtitkára azzal is igyekezett nyugtatni, hogy nem kell nagyon aggódni, legfeljebb 130 kilométerrel arrébb kell utazni –, mert mindez csak átmeneti intézkedés:
Takács Péter pályafutása
Takács Péter, jenlegi egészségügyért felelős államtitkár 2015-2017 között a Szent János Kórház és Észak-budai Egyesített Kórházak finanszírozási osztályvezetője és járóbeteg-ellátási igazgatója volt. Majd 2019-2020 között az Észak-Közép-budai Centrum, Új Szent János Kórház és Szakrendelő megbízott főigazgatója volt. A Kékvillogó.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el!
Kiemelt kép: illusztráció