A fény bizony nemcsak világít, hanem különböző színekben pompázik. Van egy ezt jellemző fizikai mennyiség, mégpedig a színhőmérséklet. Gyakorlatilag ez mutatja meg, hogy a fényforrás milyen színt bocsát ki. Nem arra utal, hogy meleg-e vagy hideg-e a lámpa, hanem hogy az milyen színárnyalatban világít.

Fehér szín esetében a leggyakrabban a természetes, valamint a hideg és a meleg árnyalatok fordulnak elő. Egy szuper színhőmérséklet bemutató van a LEDcenter oldalán, melyet érdemes megnéznie, ha szeretné látni a színek közti különbségeket. Ez segíthet Önnek a legoptimálisabb izzó kiválasztásában.

A LED világítás előnyei

A LED-ek takarékosabbak hosszú távon, ugyanis negyedannyiba kerülnek, mint a hagyományos izzók. Bár drágább a bekerülési áruk, de hosszabb az élettartamuk és kevesebbet fogyasztanak.

Szinte bármilyen színhőmérsékletűek lehetnek, ami elég nagy előrelépés a halogénekkel szemben, hiszen sokoldalúan felhasználhatóak például olvasáshoz, koncentrációhoz, stresszoldáshoz.

Színhőmérséklet a LED-eknél

A színhőmérséklet Kelvin-fokban mérendő, és különböző tartományban szokás megadni egy-egy árnyalatot.

  • 2200-2700K közötti izzó egy igen meleg fényforrást biztosít, már-már narancssárgának látjuk. Ezt szokás például hangulatvilágításhoz használni, így sokszor találkozhatunk ezzel bárokban, éttermekben, de a nappaliba is jó választás lehet.
  • A 2700-3500K meleg fehér színt ad, ami az otthonosságot is közvetíti, tehát hálószobákban ajánlott ezt az árnyalatot alkalmazni.
  • Ha a természetes fényt keresi, akkor egy 3500-5000K-es izzó lesz a legjobb választás. Ezt egyébként alkalmazzák irodaházakban, illetve előszeretettel teszik fürdőszobákba is a semleges fehér szín elérése érdekében.
  • Műhelyekben, illetve kültéri világításhoz érdemes a hidegebb árnyalatok között válogatni, ami azt jelenti, hogy 5000K felett. A több, mint 7000K pedig extrán hideg fehér árnyalatot nyújt, erősen kékes színű, ahogyan ez a LEDcenter bemutatójában is látható.

Miért fontos a megfelelő színhőmérséklet?

A hangulatra nagy hatással van. A tapasztalat azt mutatja, hogy az otthonosabb érzés elérése érdekében a meleg árnyalatok a nyerőbbek, míg ha a cél a sterilebb, komolyabb környezet biztosítása, akkor pedig a hideg árnyalat győzedelmeskedik.

Nemcsak a hangulatot befolyásolja, hanem fiziológiai következményei is vannak, melyekkel jó, ha mindenki tisztában van. Nem véletlenül gyártanak különböző cégek kékfényszűrős lencséket. Az esti órákban történő képernyőnézés (telefon, TV) csökkenti a melatonin termelését, és így éberebbnek érzi magát az ember. Hosszabb távon alvászavarokat is okozhat.

A fotósok számára is elengedhetetlen a színhőmérséklet ismerete, ugyanis ennek alapján tudják beállítani a fehéregyensúlyt.

Az a lényeg, hogy megfelelő információk birtokában Ön is el tudja dönteni, hogy mi is a célja és mit szeretne megvalósítani a fényekkel. A LEDcenter csapata rendelkezésére áll, bármely tervezéssel kapcsolatos kérdésével forduljon hozzájuk bizalommal.


Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a ledcenter.hu oldalt működtető cég.