Lélegeztetőgépre gyűjt a mentőszolgálat bicskei csapata. Az önkormányzat állja az életmentő eszköz egy részét, azonban további adományokra van szükség, hogy összegyűljön az 5,6 millió forint. Ez azért is érdekes, mert a Covid járvány idején a külügyminisztérium 300 milliárd forintot költött hasonló eszközök beszerzésére, amelyek ma is egy raktárban porosodnak, vagy szegényebb országoknak adományozza Szijjártó Péter.
Gyűjtést indítottak
„Abszurdisztán: lélegeztetőgépre gyűjt az Országos Mentőszolgálat Alapítvány, miközben Szijjártó 300 milliárdért vett többszörösen túlárazott, használhatatlan kínai lélegeztetőgépeket néhány éve” – írta csütörtök reggeli posztjában Hadházy Ákos. A független országgyűlési képviselő arra reagált, hogy a mentőalapítvány is részt vesz a gyűjtésben, amelyet Bicske Mentőállomás a város önkormányzatával közösen indított egy OXYLOG 3000+ transzport típusú lélegeztetőgép beszerzésére. A Kékvillogó legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 342 ezernél is többen követnek minket.
5 és fél millióba kerül
A készülék kritikus állapotú vagy légzési elégtelenségben szenvedő betegek, köztük gyermekek szakszerű ellátását segítené a mentés során. Az életmentő berendezés ára 5,6 millió forint, amelyből Bicske önkormányzata már 3,5 millió forintot biztosított. A fennmaradó 2,1 millió forint előteremtéséhez azonban még szükség van támogatók segítségére, írták a honlapjukon.
Lélegeztetőgép panama
„Ez is olyan hír, amit nem hinnék el, ha nem látnám. De legalább egy újabb emlékeztető arra, hogy a lélegeztetőgép panama az egyike azoknak az ügyeknek, amelyek egy rendszerváltás esetén nem maradhatnak megtorlatlanul” – zárta bejegyzését Hadházy.
A forgalmas napokon már 200 ezernél is többen olvassák a Kékvillogó.hu hírportált. Ezzel Magyarország Top 11 hírportálja közé kerültünk. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint az Origo, Index, Telex, Blikk, 24.hu vagy az RTL KLUB és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most Te is minket olvasol! Részletek itt. A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
A Kínában vásárolt lélegeztetőgépek a reptéren

Forrás: MTi/Koszicsek Szilárd
A járvány miatt vásárolt az állam
A magyarországi lélegeztetőgép-beszerzés a 2020-as COVID–19 világjárvány kezdetén került a figyelem középpontjába, amikor a kormány rendkívüli intézkedéseket hozott az egészségügyi rendszer megerősítése érdekében. A cél az volt, hogy a várható járványügyi terhelésre felkészülve elegendő lélegeztetőgép álljon rendelkezésre a súlyos állapotú betegek kezelésére. A külügyminisztérium irányítása alatt több ezer gépet rendeltek meg – főként Kínából –, és a beszerzés gyorsasága, valamint volumene kezdetben széles körű támogatást kapott.
Botrány a beszerzés körül
Az idő múlásával azonban több kérdés is felmerült a lélegeztetőgépek beszerzésének indokoltságával, átláthatóságával és költségeivel kapcsolatban. Magyarország a lakosságszámhoz viszonyítva a világ egyik legnagyobb lélegeztetőgép-készletével rendelkezett, ugyanakkor sok eszközt végül nem használtak fel. További kritika érte a beszerzés árát is, mivel egyes gépek többszörösébe kerültek a piaci árnak, valamint több gép minősége és orvosi alkalmazhatósága is megkérdőjeleződött.
Egy raktárban tárolják
A lélegeztetőgép-ügy politikai és társadalmi vitákat váltott ki, különösen azután, hogy nyilvánosságra kerültek részletek a közbeszerzési eljárások átláthatatlanságáról, valamint arról, hogy a beszerzett eszközök egy részét raktárakban tárolják, vagy más országoknak adományozták, illetve értékesítették tovább. A Kékvillogó legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 342 ezernél is többen követnek minket.
Kiemelt kép: illusztráció – Forrás: Facebook/OMSZ