A gyümölcstermesztésben talán az egyik legnehezebb feladatunk a szőlővel van. Számos külső tényező befolyásolhatja a növény védelmét, de rengeteg kórokozó is kárt tehet benne. Éppen ezért nagyon körültekintően kell eljárnunk a permetezés során.

Cikkünkben ehhez nyújtunk most segítséget, megmutatjuk, hogy mikor, mire kell figyelni. Kitérünk arra is, hogy az egyes betegségekhez milyen permetezőszerek ajánlottak, és szó esik a biogazdálkodásról is.

Ha igazán profin akarunk mindent csinálni, érdemes szakmai csapatra, például a Morva Növénydokira bízni ezt a feladatot. Ők a növényvédelmi szakirányítás terén sokat segíthetnek nekünk csakúgy, mint gazdaság adminisztrációban vagy pályázatírásban.

Permetezési fázisok a szőlőtermesztésben

A szőlőtermesztés során minden egyes növekedési fázisnak megvan a maga permetezési szabálya.

  • Először akkor célszerű nekiállni, amikor még zártak a rügyek. Ez tulajdonképpen egy lemosásszerű permetezés a baktériumok és különböző betegségek megelőzésére.
  • A következő a rügyfakadás után javasolt, hogy a telet átvészelő kórokozók is elpusztuljanak. Akkor, amikor már a hajtások erősek, de még nem kezdődik el a virágzás, szintén célszerű a növényvédelem.
  • Virágzáskor is kell permetezni, de nagyon óvatosnak kell lenni ilyenkor. Egy ismétlés érdemes a bogyósodásnál.
  • Nem árt átválogatni a fürtöket akkor, amikor záródnak, hogy csak az épek maradjanak meg. Legyen kellően levegős a tőke.
  • Augusztus elején célszerű az utolsó permetezést elvégezni, de ha közben betegséget látunk, mindenképp avatkozzunk be!

Gyakori szőlőbetegségek és ellenszereik

Mielőtt bármivel is permeteznénk a szőlőnket, azonosítsuk a betegség típusát, hiszen csak így lehet eredményes a növényvédelem. A leggyakoribb betegség a lisztharmat, ez ellen kontakt kéntartalmú szerek javasoltak, de erős fertőzésnél kontakt és felszívódó anyagokat érdemes keverni.

A rezes készítmények, például a rézgálic kifejezetten ajánlott ellene, sőt peronoszpóra esetén is. A szürkepenész az egész növényt megfertőzheti, ellene hosszú hatástartamú botriticiddal védekezhetünk még fürtzáródás előtt.

Bio-növényvédelem

Látható mennyire nagy odafigyelést igényel a szőlőtermesztés és hányféle permetezőszer használata szükséges a gyümölcs teljes beéréséig. Ezért egyre többen választják a természetes, biomegoldásokat.

Ezek nemcsak a növényekkel, hanem a környezetünkkel szemben is sokkal kíméletesebbek. A növényi auxin és a kalcium az a hatóanyag, ami ilyenkor eredményeket hozhat. Persze akkor igazán bio a növénytermesztés, ha annak minden fázisa az. Ez pedig egy teljesen másfajta szemléletet és módszert igényel, de érdemes belevágni, ha elég elszántak vagyunk!

Bízunk benne, hogy cikkünkkel segítettünk némileg abban, hogy a szőlőtermesztés során mikor, mivel permetezz. Ha pedig maradt még kérdésed, fordulj bátran szakmabelikehez, a tapasztalat ilyenkor óriási kincs!

Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a morvanovenydoki.hu oldalt működtető cég.