Egy új vállalkozás elindítása több nehéz döntést is hoz magával. A fő feladat, hogy meghatározzuk a vállalkozási és adózási formát, ami sokszor nem teljesen egyértelmű. Éppen ezért van nagy szükség egy megbízható könyvelőre, aki iránymutatást tud adni ezzel kapcsolatban.
Mit érdemes tudni a vállalkozási formáról?
Mindenekelőtt azt kell tisztázni, hogy milyen tevékenységet akarunk folytatni, illetve hogy ez lesz-e a “főállásunk”, vagy kezdetben csak mellékállásban indítanánk el. Ez meghatározó abból a szempontból, hogy melyik vállalkozási forma és adózási megoldás lesz a megfelelő számunkra. A tevékenységi körök listáját átböngészve már egy fokkal könnyebb lesz választani (esetleg más hasonló vállalkozások tevékenységi köreit is érdemes lehet megnézni).
A Bookkeepie könyvelő keresője pedig segíthet abban, hogy az adott feladathoz magas szinten értő személyt találjuk meg, aki megfelel minden igényünknek (nyújtott szolgáltatások, tapasztalatok, digitalizáltság, stb.), akivel hosszabb távon tudunk együtt dolgozni.
A következő fontos kérdés, amit szintén tisztázni kell, az a munkaviszony. Ha van jelenleg is, akkor az befolyással lehet a vállalkozói ambíciónkra – és a vállalkozási és adózási formára is. Főállású egyéni vállalkozóként teljesen más szabályok vonatkoznak ránk adózási szempontból, mintha csak mellékállásban foglalkoznánk vele.
Ha pedig tanulunk, esetleg kicsi gyerek mellett kezdünk bele a vállalkozásba, akkor megint más adózási lehetőségeink adódnak. Éppen ezért érdemes minden információt begyűjteni a vállalkozói státusszal kapcsolatban, hogy milyen opciók állnak rendelkezésünkre. Ezek lehetnek jogviszonyból adódó sajátosságok, de az életkor is befolyással lehet rá.
Az adózási kérdések
A továbbiakban mérlegelnünk kell, hogy milyen költségekkel és bevételekkel számolhatunk majd a későbbiekben. Ez alapvetően határozza meg, hogy melyik adózási formát kell választanunk, melyikben érdemes tevékenykednünk. Amennyiben a tevékenységünk során külföldi partnernek is számláznánk, akkor arra külön figyelni kell, hiszen ennek sajátos adózási szabályai vannak.
Miért kell a szakértő?
Egyéni vállalkozóként az átalányadózás és a KATA remek lehetőségnek számítanak, de nem mindenkinek ezek a legelőnyösebbek. Hiszen mindegyiknek megvannak a sajátosságai és a korlátai egyaránt. A KATA esetében például kizárólag magánszemélyeknek számlázhatunk és a vállalkozás kell legyen a főállásunk, ráadásul vannak éves bevételi határok, amiket véletlenül sem léphetünk át, hiszen az plusz adóterhet jelent. Magánszemélynek számlázni főleg a szolgáltató iparban szoktak, mint a fodrász, a körmös, esetleg a tetoválóművész.
Fontos tudni, hogy az ingyenes tanácsodások nem mindig elegendőek, nem mutatnak elég pontos képet arról, hogy mit kellene választani – hiszen nem veszi figyelembe az egyedi sajátosságokat. A személyre szabott tanácsadás, legyen az könyvelő vagy adótanácsadó által adott, mindenképpen kell ahhoz, hogy a helyes döntést hozzuk meg.
És ne sajnáld a pénzt erre, mert egy rosszul megválasztott adózási forma esetén akár egy ilyen konzultációnál sokkal több plusz adót fizethetsz, akár már az első hónapban.
A vállalkozás indítása előtt tehát mindenképpen alapos tervezésre van szükség. A kérdéseinkről érdemes listát készíteni, majd utána felkeresni a megfelelő szakembert, aki segíthet mindegyikre választ adni. Ez biztosíthatja, hogy a vállalkozásunk már az elejétől kezdve a jó úton haladhasson.
Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a bookkeepie.com oldalt működtető cég.