Ahol termelői munka folyik, ott elkerülhetetlen, hogy zaj is keletkezzen. Egyáltalán nem mindegy ugyanakkor, hogy pontosan mekkora ez a zaj. A túlzott hangterhelés ugyanis negatívan hat a dolgozók és a környéken élők fizikai és mentális egészségére is. Lássuk, hogy milyen korszerű módszereket vethetnek be a gyárak a csendesebb működés érdekében.
Az első lépés: a források azonosítása
Egy gyárban rengeteg olyan eszköz, gép, berendezés és munkafolyamat lehet, ami túlzott zajkibocsátást okoz. Ember legyen a talpán, aki adatok nélkül meg tudja mondani, pontosan hol van szükség fejlesztésre, javításra. Szerencsére az üzemeknek ma már nem kell „a sötétben tapogatózniuk”, mert a modern eszközök igen pontos képet adnak a gépek, részlegek és munkafolyamatok zajtermeléséről.
Az első lépés tehát az, hogy a gyár felméri és osztályozza a tulajdonában lévő eszközöket. Melyek működnek az előírt és elvárható zajszint alatt, és melyek azok, melyek felesleges hangzavart keltenek a gyárban? Ezzel a tudással felvértezve máris megalapozott döntések születhetnek, akár az egyes gépek cseréjét, akár más zajcsökkentő megoldásokat illetően. Ha a zaj csökkentése szükségessé válik az audit után, akkor a gyáraknak alapvetően két lehetőségük van: passzív és aktív zajcsökkentést alkalmazni.
Miért fontos mindez?
Mielőtt rátérnénk a konkrét megoldásokra, érdemes alaposabban is megismerkedni a zaj egészségügyi kockázataival. Kezdjük a testi panaszokkal, amik közül elsőként kell kiemelni a hallószervek károsodását. A 85 dB feletti hangoknál ezzel mindenképp számolni kell, pláne, ha valaki huzamosabb ideig ki van téve ekkora zajnak. 160 dB felett pedig már a dobhártya is beszakadhat, ami komoly egészségkárosodást jelent.
A zaj a mentális egészséget is negatívan befolyásolja. A zajban dolgozó emberek ingerlékenyebbek, kevésbé képesek koncentrálni, miközben nő a hibázás lehetősége. Ami pedig a környéken élőket illeti: a zaj őket sem kíméli. Romlik az alvásuk, pihenésük minősége, ami általános fáradtsághoz, sőt akár depresszióhoz is vezethet. Nem szabad a lelki panaszokat sem félvállról venni, mert hamar fizikai tünetekbe, például magas vérnyomásba vagy migrénbe torkollhatnak.
Passzív zajcsökkentési módszerek alkalmazása
Ezek után aligha kell ecsetelni, hogy milyen fontos az aktív és passzív zajcsökkentés. Nézzük most meg, hogy utóbbi milyen lehetséges technikákat takar. A leggyakoribb megoldásnak a hangszigetelő anyagok és panelek számítanak. Egy gyárban ezek több helyen is felkerülhetnek: tipikusan a homlokzatra szerelik őket, így a zaj az épületen belül marad, és nem zavarja a lakosságot.
Annak sincs ugyanakkor akadálya, hogy a gyáron belül egyes részlegeket szigeteléssel válasszanak el egymástól. Az átszűrődő zajok ugyanis fokozzák a hangerőt, így az érték már könnyen a káros tartományba emelkedhet. A dolgozók hangvédelmét szolgálják a nagyobb, zajosabb gépek alá elhelyezhető rezgéscsillapító anyagok, de az egyszerű fülvédő, zajvédő sisak is a passzív zajszűrési technikák közé tartozik.
Aktív megoldások
Az aktív megoldások azt jelentik, hogy a gyár nem meggátolni akarja a hang terjedését, hanem azt előzi meg, hogy túlzottan nagy zaj keletkezzen. Például azzal, ha a korábban elvégzett mérések alapján azonosítja a hangos gépeket, és ezeket korszerűbbre cseréli.
Hogy csak egyetlen példával éljünk: egy modern olajmentes kompresszor lényegesen halkabb, mint a régebbi típusok, miközben a hatékonysága jelentősen jobb. Egy olajmentes kompresszor beszerzése tehát a hosszabb élettartam és az alacsonyabb karbantartási igény mellett nemcsak a zajcsökkentés miatt előnyös, hanem pénzügyi szempontból is.
Minden gépet természetesen nem lehet lecserélni egy gyárban, de erre sokszor nincs is szükség. Az is elegendő lehet, ha folyamatos karbantartás mellett a cég ügyel arra, hogy a berendezés megfelelően működjön. Az optimális üzemmenetnél jellemzően nem keletkezik akkora zaj, ami káros lenne a dolgozókra. Egy-egy alkatrész időben történő kicseréléséve pedig a gyár a cserével járó tetemesebb kiadásokat is elkerülheti.
A digitális technológiákat mindenképp érdemes bevetni egy gyárnak, ha szeretne megfelelni a zajszintre vonatkozó előírásoknak. Az okos eszközök például azonnali, naprakész információkat nyújtanak az egyes gépek és részlegek zajszintjéről. Egy ilyen rendszer sokkal gyorsabb beavatkozást tesz lehetővé: a gyárvezetés rögtön értesülhet arról, ha gond adódik, és megtehetik a szükséges lépéseket. Ezzel ráadásul a nagyobb meghibásodások is megelőzhetők, ami jelentős költségmegtakarítást eredményez.
A zajcsökkentés mindannyiunk közös érdeke
Az elviselhetetlen zaj negatív hatással van a gyárban dolgozókra, a környéken élőkre és még az élővilágra is (a madarak különösen érzékenyek a zajterhelésre, ami a szaporodásukat is megzavarhatja). Az aktív és passzív zajcsökkentéssel tehát mindenki csak nyerhet: nyugodtabb munka- és életkörülményeket, illetve élhetőbb környezetet.
Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő az imex.szerviztechnika.hu oldalt működtető cég.