A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság munkatársai 2021. július 30. és augusztus 1. között kilenc esetben, összesen huszonegy személynek segítettek partra jutni.
Segítettek
A hétvége folyamán többen is kerültek olyan helyzetbe a Balatonon, amiből a vízirendőrök segítsége nélkül nem tudtak volna biztonságosan kikerülni. Műszaki hibás vitorlások utasait, valamint elsodródott SUP-osokat, csónakázókat segítettek ki szorult helyzetükből. A Kékvillogó.hu legfrissebb cikkeit ide kattintva éred el.
Erre hívják fel a figyelmet
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság felhívja a figyelmet, hogy amennyiben a Balaton vízfelületén bajba kerülnek vagy bajba jutott személyt, személyeket észlelnek, tegyenek bejelentést az ingyenesen hívható 1817-es segélyhívó telefonszámon!
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság tanácsai:
- Aki nem tud úszni, az ne menjen be a természetes vizekbe, inkább a parti sávban hűsítse magát!
- Gyengén úszók csak a sekély vízben fürödjenek!
- Soha ne távolodjanak el messze a parttól olyan eszközökkel, amelyek használatával még csak most ismerkednek!
- Kerüljék a vízibiciklikről, egyéb fürdőeszközökről történő hirtelen vízbeugrást, hiszen nem biztos, hogy tisztában vagyunk a vízmélységgel, valamint a vízhőmérséklet is hirtelen sokkhatással van a szervezetre!
- Amennyiben nem biztosak saját úszni tudásukban és vízijárművekkel vízre mennek, mindenképpen viseljenek mentőmellényt!
- Lehetőleg kerüljék az extrém melegben a hőcsúcsokban (11 és 16 óra között) való nyílt vízen tartózkodást!
- Lehetőleg ne fogyasszanak alkoholt, a szeszes italtól befolyásolt vagy bódult állapotban a fürdőzés életveszélyes!
- A parttól távol kerüljék az egyedül való úszást, fürdőeszköz használatot!
- Aki nem tud úszni, mély vízben ne használjon felfújható fürdőeszközt! Ha a part mellett elalszik a gumimatracon, akkor is kisodródhat a mély vízbe.
A szabályok
Vízen vagy a vízben különösen fontos betartani a viharjelzési szabályokat, figyelni egymásra, társainkra, gyermekeinkre, hiszen egy veszélyhelyzet nagyon gyorsan kialakulhat. Elsőfokú viharjelzés esetén a viharjelző percenként 45-öt villan, ebben az esetben úszni, illetve csónakkal és más vízi sporteszközzel csak a parttól számított 500 méteren belül szabad tartózkodni, írja a police.hu.
A forgalmas napokon már 200 ezernél is többen olvassák a Kékvillogó.hu hírportált. Ezzel Magyarország Top 11 hírportálja közé kerültünk. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint az Origo, Index, Telex, Blikk, 24.hu vagy az RTL KLUB és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most Te is minket olvasol! Részletek itt. A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Másodfokú viharjelzés esetén
Másodfokú viharjelzés esetén a viharjelző berendezés percenként 90-szer villan fel, ilyenkor fürödni tilos, valamint szintén nem szabad csónakkal és más vízi sporteszközzel közlekedni (a vitorláshajók kivételével).
A vészhelyzetek megelőzése
A viharjelzés figyelembe vételével, jó helyzetértékeléssel és az alapvető biztonsági intézkedések betartásával legtöbbször megelőzhetők a veszélyhelyzetek.
Júniusban egy férfi és egy nő rekedt kishajóal a Balaton közepén
A Kékvillogó portál számolt be róla, hogy egy bajba jutott pároson segítettek a siófoki vízirendőrök. A bajba jutott férfi és nő elmondták, hogy elektromos hajójuk akkumulátora lemerült, és önerőből pedig nem tudnak biztonságosan kikötni.
Segítséget kértek
A siófoki vízirendőrök 2021. június 5-én 15 óra 40 perckor az Balatonlelle előtti vízterületen járőrözve észlelték, hogy egy kishajóból a segítségüket kérik.
Épségben kivontatták őket
Az egyenruhások a 49 éves pécsi nőt, és a 42 éves budapesti férfit a kishajóval együtt épségben a balatonlellei kikötőbe vontatták, írta meg akkor a police.hu.
Április közepén egy bajba jutott horgászon segítettek
Mint ahogyan azt a Kékvillogó is megírta a balatonfüredi vízirendőrök 2021. április 24-én 15 órakor az Alsóörs-Paloznak előtti vízterületen járőrözve észlelték, hogy egy csónakból valaki a segítségüket kéri. A bajba jutott férfi elmondta, hogy járművének elektromos motorja elromlott, önerőből pedig már nem tud biztonságosan a partra evezni.
Épsgben kihozták
Az egyenruhások a 66 éves alsóörsi lakost a csónakkal együtt épségben a csopaki horgászkikötőbe vontatták.
Pár hete a Dunába esett egy féri, rajta már nem lehetett segíteni
Szintén a KékVillogó.hu is megírta a Ráckevei-Soroksári Duna mellékág 28-as folyamkilóméterénél 2021. április 10-én 15 óra 45 perc körül ismeretlen okból egy kisgéphajó vezetője és utasa is a vízbe esett. A két férfit horgászok segítették partra, de az utason már nem lehetett segíteni; a 65 éves férfi életét vesztette.
A másik férfit őrizetbe vették
A rendőrök a vízijármű vezetőjével szemben alkoholszondát alkalmaztak, ami pozitív lett, ezért a 30 éves férfival szemben a Budapesti Rendőr-főkapitányság Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság – őrizetbe vétele mellett – halált okozó vízijárművezetés ittas állapotban bűntett gyanúja miatt indított eljárást.
Novemberben Vácnál halt meg egy férfi
Lapunk arról is beszámolt, hogy a Dunába esett és meghalt egy férfi Vácnál még tavaly novemberben. A pecás egy társával együtt horgászott, amikor felborult a csónakjuk. Az áldozat zsebében több százezer forintot találtak a rendőrök, az eset még novemberben történt.
Dunába estek
Dunába esett két férfi Vác közelében, írtuk meg akkor. A férfiak egy nem túl jó állapotú csónakban ültek, amely váratlanul felborult.
Az egyik férfi kimenekült
Az egyik férfi ki tudott úszni, a másik viszont elmerült. A váci dunai szakaszán a váci hivatásos, a Duna másik oldalán pedig a szentendrei hivatásos, leányfalui önkéntes tűzoltók kezdték meg csónakok segítségével az eltűnt ember keresését.
Egy kajakos mentette ki az egyik férfit
„Nagyjából egy kilométerre lehettem a parton, amikor a baleset történt, így esélyem sem volt odamenni segíteni. Nagyon gyorsan elmerültek, de egy kajakos még időben érkezett és sikeresen kimentett az egyiküket. A 61 éves csónaktulajdonost elsodorta a folyó, a rendőrök csak jóval később tudták kihúzni a vízből” – mondta akkor a Borsnak Tolnay Zoltán szemtanú, aki éppen a váci kompon teljesített szolgálatot.
A Hableány tragédiájánál is ott volt
Érdekesség, hogy a hajóskapitány ott volt tavaly május 29-én a Duna pesti szakaszánál is, amikor a Viking Sigyn szállodahajó letarolta a Hableány sétahajót. Visszatérve a tragédiára: miután az áldozatot a rendőrök kimentették a vízből, visszavitték a Váccal szemközti tahitótfalui kompkikötőhöz. Egyelőre nem tudni, hogy mitől borultak fel a csónakkal, arról viszont többen is beszéltek a Borsnak, hogy a Duna azon szakasza a kiszámíthatatlan áramlatok miatt nagyon veszélyes.
Csak a holttestet találták meg
Az elmerült férfit félórával később találták meg három kilométerre a vízben, beemelték a hajóba, és megkezdték az újraélesztését, de már nem tudtak segíteni rajta. Az Országos Mentőszolgálat közölte: a helyszínre riasztott mentők két férfi ellátásában vettek részt, az egyik férfit a helyszíni ellátást követően stabil állapotban kórházba szállították, míg a másik férfi életét sajnos nem lehetett megmenteni.
Sok pénzt találtak a pecásnál
A felesége mellett a lánya és a veje is a helyszínre érkezett. Az elhuny férfinál több százezer forintot találtak, amit a holtteste mellé terítettek ki a rendőrök. A szerencsétlenül járt férfit csak órákkal később szállították el a helyszínről, a társa pedig a váci kórházba került, írtuk meg akkor. A Kékvillogó.hu legfrissebb cikkeit ide kattintva éred el.
Kiemelt kép: police.hu