Az ipari és kereskedelmi beruházások véghezvitele előtt kiemelten fontos, hogy a befektetők illetve a majdani kivitelezők tisztában legyenek a megvásárolni vagy fejleszteni kívánt ingatlan környezeti kockázataival és az ehhez kapcsolódó feladatokkal.
Ennek biztosításához kiemelt jelentőséggel bír az Environmental Due Diligence (EDD), azaz a környezeti audit folyamata, amely a Megadelta ipari és kereskedelmi beruházásokhoz kapcsolódó kiterjedt szolgáltatásai között is megtalálható. Ennek segíŧségével feltárhatóak a jövőbeni beruházás azon aspektusai, amelyek jelentős pénzügyi és jogi következményekkel járhatnak.
Az EDD jelentősége
Az EDD elsődleges célja, hogy azonosítsa a beruházást érintő potenciális környezeti kockázatokat, például veszélyes anyagok (nehézfémek, kőolajszármazékok) jelenlétét a talajban vagy a talajvízben. Az értékelés szabványok és előírások alapján történik, szigorú protokollt követ, így adott, hogy az aktuális projekt esetében milyen típusú vizsgálatok szükségesek. Az ilyen átvilágítások nemcsak a törvényi előírások miatt különösen fontosak, hanem azért is, mert a rejtett környezeti problémák jelentős és váratlan anyagi terhet róhatnak a beruházóra, és akár jogi felelősségre vonást is eredményezhetnek.
Az EDD folyamata, lépései
Az EDD folyamata minden esetben több szakaszból áll. Az első lépést a szakirodalom szerint az úgynevezett „All Appropriate Inquiry” (AAI), amely az ingatlan múltbeli és jelenlegi használatának, valamint a környezeti állapotának felmérését foglalja magába.
Ezt követi a környezeti helyszín értékelés (Environmental Site Assessment – ESA) első fázisa, amely során alapos, átfogó helyszíni vizsgálatokkal azonosítják a potenciális környezeti kockázatokat. Ha az első fázisú értékelés során szennyezés gyanúja merül fel, akkor az ESA második fázisára is sor kerülhet, amely már célirányos, az első fázisban felmerült problémát részletesen feltáró mélyebb elemzéseket és mintavételezéseket foglal magában.
Miért érdemes EDD-t végeztetni?
Az EDD elvégzése részben előírás, de egyébként is számos előnnyel jár a befektetők és vállalkozások számára. Egyrészt csökkenti annak kockázatát, hogy a beruházó olyan környezeti problémákat örököljön, amelyeket bár nem ő okozott, de tulajdonossá válva mégis az ő felelősségi körébe kerülnek.
Az EDD elvégzése esetén a beruházó még időben elállhat a beruházási szándékától a környezeti kockázatok ismeretében.
Összefoglalva, az EDD kulcsfontosságú szerepet játszik az ipari és kereskedelmi beruházások biztonságos és felelős lebonyolításában. A környezeti átvilágítás révén a vállalkozások nemcsak a potenciális pénzügyi és jogi kockázatokat minimalizálhatják, hanem hozzájárulhatnak a fenntartható és környezettudatos üzleti gyakorlat elterjedéséhez is.
Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a megadelta.hu oldalt működtető cég.