A potenciálisan életveszélyes esetekhez nagyon sokszor több mint 25 perc alatt érkezik meg a mentő Budapesten. A legsürgősebb hívásoknál Magyarországon többniyre 11 perc, Nyugat-Európában  7-8 alatt ér ki a mentő – írta a napokban Kunetz Zsombor. Az egészségügyi szakértő az Országos Mentőszolgálattól kikért adatok alapján jutott erre a megállapításra. Győrfi Pál szerint lejáratkampány folyik a mentősök ellen. 

5 kategóriába sorolják a hívásokat

Az Országos Mentőszolgálat 5, illetve 6 kategóriába sorolja sürgősség szerint a hívásokat. A Kiemelt P1-be tartozik az újraélesztés, ezután jön a további legsürgősebb hívás, a P1, mint a fenyegető légzés-keringésleállás, instabil beteg, polytrauma. P2-be a potenciálisan fenyegető állapotok tartoznak, így a tudatzavar vagy kritikusan alacsony vércukorszint, míg a P3-ba a stabil életjelet mutató betegek miatt érkező hívások, akiknél azonban fennáll az állapotromlás lehetősége (például csonttörés). P4-be azok tartoznak, akik krónikus betegségben szenvednek, jelentős akut állapotromlás nélkül. A P5 kategóriába a nem veszélyeztetett, halasztható vizsgálatot igénylő betegek tartoznak, ide sorolódik például a torokfájás – de Kunetz azt írja, ide is kivonul a mentőszolgálat.

Budapesten 25 perc a kiérkezés 

Kunetz Zsombor szerint a P2-es kategóriában, amely egy potenciálisan életveszélyes helyzetet jelent, Budapesten a mentőegységek az esetek felében 25 percen belül kiérkezik, de a másik felében ennél hosszabb időt vesz igénybe a kiérkezés. „Ez abszolút nonszensz”.  A Kékvillogó legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 341 ezernél is többen követnek minket.

A forgalmas napokon már 200 ezernél is többen olvassák a Kékvillogó.hu hírportált. Ezzel Magyarország Top 11 hírportálja közé kerültünk. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint az Origo, Index, Telex, Blikk, 24.hu vagy az RTL KLUB és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most Te is minket olvasol! Részletek itt. A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Vidékről vezénylenek fel mentősöket

A legfontosabb és a legnagyobb probléma a mentőszolgálatnál az, hogy valamilyen rosszul értelmezett politikai aktusból kifolyólag minden hívást szeretnének kiszolgálni. Gyakorlatilag a körömgombához, a torokfájáshoz is mentőegységet kell küldeni – mondta Kunetz Zsombor. A bevezetés alatt lévő rendszer, amelyben vidékről vezényelnek mentőegységeket Budapestre, nem megoldás, a vidéki mentőegységek budapesti bevetése lassíthatja a segítségnyújtást és a vidéki ellátásbiztonságot veszélyeztetheti.Az egészségügyi szakértő az adatok alapján több pontot is kiemelt az OMSZ működése kapcsán. Egyrészt összehasonlította a magyar és a nyugat-európai sebességet. Azt írta, hogy a legsürgősebbnek ítélt esetekben itthon 11 perc alatt ér ki a mentő, ezzel szemben kint 7-8 perc az átlag – emlékeztet az ATV.

Megszólalt Győrfi Pál

Az OMSZ szóvivője, aki nemrég a komáromi rendelőben történt eset kapcsán vette védelmébe az orvost, így reagált Kunetz szavaira. „Alaptalan és káros ez a lejárató kampány, hiszen egyrészt elbizonytalanítja a betegeket, másrészt félrevezeti a közvéleményt, ráadásul a mentődolgozókat is nehezebb helyzetbe hozza, miközben a magyar mentőszolgálat működése nemzetközi összehasonlításban is az egyike a legjobbaknak. A kiérkezési idő adatok tekintetében sem vagyunk elmaradásban, és folyamatosan azon dolgozunk, hogy egyre gyorsabbak és egyre jobbak legyünk a betegeink érdekében”

Tesztelik a rendszert 

Győrfi Pál szerint a jelenlegi rendszert csak tesztelik, és csak olyan területekről érkezik szabad egység a fővárosba, ahol van erre kapacitás. Az OMSZ szóvivője azt is hangsúlyozta, hogy szerinte más országokéval nem lehet összevetni az adatokat.

Gálvölgyi János esete

Az utóbbi időben többször foglalkoztunk a mentőszolgákat működésével. Ki nem emlékezne arra, amikor Gálvölgyi János életveszélyes állapotba került, családtagjai hiába hívták a mentőket, a segítség 45 perc után sem indult el. Végül a színész lányai, saját autójukat vitték be a korházba az eszméletlen állapotban lévő Gálvölgyi Jánost. 

Pátyi eset 

Tavaly augusztusban, saját születésnapi ünnepségén halt megy egy 66 éves férfi Pátyon. A férfit megcsípte egy lódarázs, először csak viszketni kezdett az alkarja, majd egyre gyengébbnek érezte magát. Barátai leültették egy székre, pár perc múlva azonban összeesett. A jelenlévők azt állítják, hiába hívták azonnal a mentőt, az csak több, mint 40 perc múlva érkezett a helyszínre a budakeszi orvosi ügyelet autójával együtt. Az esetről bővebben itt tudsz olvasni.  A Kékvillogó legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 341 ezernél is többen követnek minket.

Kiemelt kép: illusztráció