Akkora pénzhiánnyal küszködnek a rendőr-főkapitányságok, hogy a saját maguk által kirendelt igazságügyi szakértőket sem tudják maradéktalanul kifizetni. A szakértőknek a kirendeléseket kötelező elfogadniuk, ráadásul a kiszámlázott, de ki nem fizetett összegek után tőlük már be is hajtották az adókat. Akad olyan szakértő, aki emiatt beperelte a rendőrséget.
Bírósághoz fordulnak
Az igazságügyi szakértők szerint pert kell indítaniuk a rendőrség ellen, hogy megkaphassák a rendőrségi kirendelés alapján elvégzett munkájukért járó szakértői díjukat, amelyet maga a rendőrség állapított meg korábban úgynevezett díjmegállapító végzés formájában. De volt olyan eset, amikor a bírósági ítélet sem hozta meg a várt eredményt, a végrehajtóhoz kellett fordulni.
Kötelező elvállalni
A 24.hu-nak nyilatkozó egyik igazságügyi szakértő szerint „az igazságügyi szakértőket a hatóságok rendelik ki, a feladatokat kötelező elvállalniuk. Nem mondhatunk nemet a rendőrségi kirendeléseknek azzal az indokkal, hogy nem fizetnek ki, a törvény ugyanis csak kivételes esetben, rendkívüli leterheltségre hivatkozva engedi nekünk a kirendelés visszautasítását”. A Kékvillogó legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 341 ezernél is többen követnek minket.
A forgalmas napokon már 200 ezernél is többen olvassák a Kékvillogó.hu hírportált. Ezzel Magyarország Top 11 hírportálja közé kerültünk. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint az Origo, Index, Telex, Blikk, 24.hu vagy az RTL KLUB és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most Te is minket olvasol! Részletek itt. A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Nem ismerte el a tartozást
Fülöp Tamás igazságügyi szakértő névvel és arccal is nyilatkozott a lapnak, azt mondta: „mi a hatóság által kiállított jogerős díjmegállapító határozat alapján állítjuk ki a számlákat. Az egyik ilyen számla után fizetési meghagyást bocsátottam ki, miután hónapokig hiába vártam a pénzemre. És mit csinált a rendőrség? Nem ismerte el a tartozást, vagyis a saját jogerős határozatát, és ellentmondással élt csak azért, hogy ne legyen azonnal inkasszálható a tartozása.”
Alacsony óradíjak
Ráadásul az igazságügyi szakértői óradíjak, amelyeket az igazságügyi miniszter állapít meg egy rendeletben, nagyon alacsonyak, ebből az egyik szakértő szerint, akkor sem könnyű megélni, ha rendesen, időben fizetnének a hatóságok.
Elszegényednek a szakértők?
“Rendkívül nehezen tudják az igazságügyi szakértők a tevékenységük ellenértékeként számlázott bevételből még a minimálbér szerinti járulékokat is megfizetni. Ennek többek között az a következménye, hogy folyamatosan elszegényednek. Ez azért van így, mert az úgynevezett hivatalból történő bizonyításos ügyekben az igazságügyi szakértői óradíj a főszabály szerint minden megkezdett óra után nettó 8 ezer forint. Ennyi pénzért ma egy hidegburkoló egy négyzetméter burkolatot sem készít el”.
Pénzhiány a rendőrségen
A szakértők szerint egyértelműen a rendőrséget sújtó pénzhiány az oka annak, hogy nem kapják meg a pénzüket. Elmondásuk szerint sokan nem is mernek reklamálni, mert attól tartanak, hogy kevesebb megbízást kapnak, vagy egyáltalán nem rendelik ki őket többé.
Elismerték a tartozást
A rendőrség elismerte a fizetési nehézségeket, de válaszuk szerint a költségvetési források üteméhez kénytelenek igazítani a számlák kifizetését. A Kékvillogó legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 341 ezernél is többen követnek minket.
Kiemelt kép: illusztráció