A pénzbüntetés a büntetések egyik fajtája, melyet szabadságvesztés mellett és helyett is kiszabhat a bíróság. A pénzbüntetés kiszabásának többféle feltétele lehet, ezekről lesz most szó.

Szabadságvesztés helyett és mellett

Célszerű a bírósági ügyek során minden esetben ügyvédi segítséget kérni, hiszen a jog szövevényes útvesztőiben rendkívül nehéz eligazodni. Dr. Tóth Attila Tas védőügyvéd a pénzbüntetések kiszabásának lehetséges feltételeiről is tájékoztatja a hozzá fordulókat, csakúgy, mint sok más jogi kérdéssel kapcsolatban tud szakértő segítséget nyújtani. 

A pénzbüntetést tehát adott esetben szabadságvesztés helyett is kiszabhatja a bíróság. Erre olyan kisebb súlyú bűncselekmény elkövetésekor van lehetőség, aminek a büntetési tétele nem éri el az egy év szabadságvesztést.

Haszonszerzés céljából elkövetett bűncselekmény miatti elítéléskor azonban a szabadságvesztés mellett kötelezően kell a bíróságnak pénzbüntetést is kiszabni – amennyiben az elítélt megfelelő jövedelemmel vagy vagyonnal rendelkezik. Ezt felfüggesztett és letöltendő szabadságvesztés esetén is kiszabhatja a bíróság.

A büntetés mértéke

A pénzbüntetés mértékének kiszámítása első ránézésre nem is tűnik annyira bonyolultnak. A bíróság a bűncselekmény tárgyi súlya alapján meghatározza a büntetés napi tételeinek számát. Az elkövető vagyoni helyzete és jövedelmi adatai alapján pedig az összeget. A kettő szám szorzata lesz a büntetés fizetendő összege.

Itt például nagy szerep hárulhat a védőügyvédre, aki meg tudja állapítani, hogy előreláthatóan pénzbüntetés kerül-e majd kiszabásra. Ebben az esetben ugyanis, ha a terhelt jövedelme nem túl magas, akkor célszerű nyilatkoznia a jövedelmi helyzetéről.

A bíróság elsősorban a terhelt nyilatkozata alapján tájékozódik a terhelt vagyoni helyzetéről, egészen addig, amíg a nyilatkozat tartalmát az eljárás iratai nem cáfolják. 

A kiszabható pénzbüntetésnek van minimum és maximum összege, melyet jogszabály határoz meg. Eszerint a legkisebb kiszabható összeg 39.000 forint, míg a legmagasabb 351.000.000 forint. 

Láthatjuk tehát, hogy a büntetés mértékének megállapítása mégiscsak meglehetősen összetett. A jövedelmi viszonyok mellett a bűncselekmény tárgyi súlya is befolyásolja. Egy adott bűncselekmény esetén kiszabható büntetés meghatározása leginkább a bírói gyakorlaton alapul. Így tehát ebben a kérdésben is felmerül a tapasztalt védőügyvéd szerepe.

A pénzbüntetés megfizetése

A bíróság dönthet arról, hogy a büntetés megfizetését részletekben engedélyezi. Ebben az esetben két évre, havi fizetéssel oszlik el az összeg. 

Ha a büntetés összege nem kerül megfizetésre, akkor ez a körülmény a pénzbüntetésből szabadságvesztést eredményez. Azonban van arra lehetőség, hogy mielőtt a terhelt bevonul, egy összegben megfizesse a teljes összeget. Ezzel elkerülheti a börtönbüntetést.

Látható, hogy a védőügyvéd kulcsfigura lehet egy egyszerűnek tűnő pénzbüntetés kiszabása esetén is, hiszen ennek a kérdéskörnek is bonyolult a szabályozása.


Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a drtat.hu oldalt működtető cég.