A köznyelvben mindannyian használtuk már a „mentő-mentős” szavakat, amit még a szakmabeliek is gyakran felcserélnek egymással, de vajon van-e különbség a két szó között, vagy egyáltalán baj, ha cserélgetjük ezeket a szavakat? Szerencsénkre a fontos kérdést most egy nyelvészprofesszor válaszolta meg nekünk, akit az Országos Mentőszolgálat keresett meg.
Mentő vagy mentős?
A magyar nyelv a világ egyik legnehezebb nyelve, és talán nem is véletlenül, hiszen számos olyan eshetőség van, amikor aktív nyelvhasználóként nagyon nehéz dönteni a lehetséges szóváltozatok közül. Az Országos Mentőszolgálat most azonban egy nagyon fontos nyelvészeti kérdésre adta meg nekünk a választ, hogy tudjuk, van-e különbség a „mentő” és a „mentős” szó között? – írja a Delmagyar.hu.
Nyelvészprofesszor válaszolt
A kérdés tisztázása érdekében az Országos Mentőszolgálat egy igazi szaktekintélyt kérdezett, aki a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvészeti Bizottságának 50 éve tagja. Hőnyi Ede főiskolai docens részletesen magyarázta el a nézőknek, mi a két szó közötti különbség. A Kékvillogó.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.
Hirdetés
Használókon múlik
Hőnyi azzal kezdte a fejtegetést, hogy kizárólag a nyelvhasználókon múlik, hogy melyiket választjuk, ugyanis mindkét változat helyes, bár a mentős szó bizalmasabb, míg a mentő hivatalosabb. Korábban egyébként csak a mentő szó volt az elfogadott.
A forgalmas napokon már 200 ezernél is többen olvassák a Kékvillogó.hu hírportált. Ezzel Magyarország Top 11 hírportálja közé kerültünk. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint az Origo, Index, Telex, Blikk, 24.hu vagy az RTL KLUB és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most Te is minket olvasol! Részletek itt. A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Ezt használjuk a hétköznapi életben
A professzor elmondta, hogy a mentő létezett előbb, így nem is véletlen, hogy a legtöbb ezzel kapcsolatos összetett szó ebből a szóból is ered: mentőautó, mentőszolgálat, mentőláda stb. A hétköznapi nyelvhasználatban viszont teljesen mindegy, melyiket használjuk, mivel mindkettő helyes.
Van, amikor csak az egyik jó
Hőnyi szerint vannak olyan esetek, olyan szövegkörnyezetek is, amikor csak az egyik változat a helyes. Idézte az értelmező szótár ide vonatkozó példáját, miszerint „a mentőből két mentős szállt ki” – mondta a professzor, aki szerint ebben az esetben, nagyon furcsának hangzana, ha azt mondanánk, hogy „a mentőből két mentő szállt ki”.
Nem javította ki a mentőst
Az interjú során a mentős egy új kérdést szeretett volna feltenni a nyelvésznek, ami így szólt: „Nem ledegradáló, ha a mentő helyett mentőst mondok?” – szólt a kérdés. Ugyanakkor a mentős nem figyelt arra, hogy a ledegradál szó helytelen, mivel a degradál szó eleve azt jelenti, hogy „lefokozás”, így az igekötő nyilvánvalóan felesleges túlfokozást eredményez. Hőnyi azonban nem akadt fenn a tévedésen, és nem javította ki a mentőst.
Gyakoriak az „-s képzős” szavak
Hőnyi Ede azt mondja, nem bántó, ha az -s képzős szavakat használjuk, mivel ezek a szavak gyakran fordulnak elő. Azonban felhívta a figyelmünket, hogy sok esetben lehetetlen alkalmazni az -s képzőt, például a tűzoltó esetében nem létezik olyan, hogy tűzoltós.
Így kell használni hivatalosan
Hőnyi arról is beszélt, hogy abban az esetben, amikor hivatalosnak kell lenni – például bemutatkozásnál –, akkor mindig a mentőt kell használni, hiszen az a régebbi, bevett szó. A Kékvillogó.hu legfrissebb híreit ide kattintva éred el.
Mutatjuk a videót
Kiemelt kép: Részlet a videóból