Szombaton a Belügyminisztériumban újabb sajtótájékoztatót tartott Nagy István, miután egyeztetett az operatív törzzsel. Az agrárminiszter szerint az operatív törzs létrehozására azért volt szükség, mert úgy értékelték, hogy a védekezési folyamat akkor tud még inkább eredményes lenni, hogyha minden hatósági szervet be tudnak vonni. Újabb intézkedéseket vezetnek be a járvány miatt.
Kitört a járvány
Magyarországon már 4 marhatelepen fertőzött a száj -és körömfájás vírus. 52 év elteltével, pár hete újra megjelent egy veszélyes vírus Magyarországon. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) jelentette be, hogy egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen azonosították a ragadós száj- és körömfájás vírusát. Az első tünetek március elején mutatkoztak meg az érintett telepen. Azóta a Győr-Moson-Sopron megyei Levélen is megjelent a vírus, itt közel 3000 szarvasmarhát kell leölni. A járvány miatt eddig körülbelül több ezer állatot kellett leölni Magyarországon.
Rendőrségi ellenőrzések
Az operatív törzs arról döntött, hogy minden telepen rendőrségi ellenőrzések lesznek (a be- és kimenő forgalom miatt), ezt pedig nem lehet a tulajdonosokra bízni. Emellett minden területnek egyetlen kijelölt állatorvosa lesz, hogy ne kelljen a telepek közt vándorolniuk, és ne váljanak maguk is a vírus terjesztőivé.
Hirdetés
Megtiltották az állatkiállításokat
Emellett megtiltottunk Győr-Moson-Sopron vármegyében minden, állattal kapcsolatos kiállítást, rendezvény megtartását, “mivel határ menti régió vagyunk, és a szomszédos országokból is sokan érkeznének” – mondta az agrárminiszter. Elrendelték a megyei állatkertek bezárását.
A forgalmas napokon már 200 ezernél is többen olvassák a Kékvillogó.hu hírportált. Ezzel Magyarország Top 11 hírportálja közé kerültünk. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint az Origo, Index, Telex, Blikk, 24.hu vagy az RTL KLUB és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most Te is minket olvasol! Részletek itt. A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Tilos állatot bevinni
Győr-Moson-Sopron vármegyébe jelenleg tilos állatot bevinni, a kivitel pedig kizárólag kijelölt vágóhelyre történhet, az állatokkal máshol nem lehet megállni. A megyében minden telepet rendőrségi ellenőrzés alá vontak, és minden telephez kijelölnek egy állatorvost annak érdekében, hogy az állatorvosok ne vihessék magukkal a vírust más helyszínekre.
Segít az állam
„Szeretném bejelenteni azt, hogy az Állategészségügyi Operatív Törzs is megerősítette azt, hogy a védekezéshez szükséges minden humán és minden anyagieszköz-erőforrás rendelkezésre áll. Nincs korlátja, mert az a legfontosabb, hogy meg tudjuk védeni magunkat ettől a vírustól, ettől a fertőzéstől” – mondta.
24 határátkelőt zártak le
Emellett arról is tájékoztatott, hogy Ausztria a 30 határátkelőhelyből csak hatot tart nyitva, ezért akik ingáznak, vagy külföldre mennének, tájékozódjanak, és számítsanak arra, hogy mind ez, mind pedig az autópálya fertőtlenítő pontjai lassítani fogják a haladást. Plusz egyéves hitelmoratóriumot vezettek be az állattartók számára, ezzel is segítve a gazdaság újraindulását.
Kiemelt kép: kisbajcsi marhatelep – Forrás: Facebook/Orbán Viktor