A Börzsöny egyik rég lezárt bányájában, az Alsó-Rózsa-táróban rekedt egy férfi vasárnap este, a Börzsönyi Hegyimentő Szolgálat mentette ki. A szervezet közleménye szerint a férfi élete egy gurtnin múlott. A hegymászó társa riasztotta a rendőrséget.
Barlangba rekedt
Kezdetleges felszereléssel próbált leereszkedni két férfi a Börzsöny egyik rég lezárt bányájában, az Alsó-Rózsa-táróba. Az egyikük ki tudott szabadulni, a társa viszont száz méteres mélység fölött lógva, alig tíz méterrel az akna szája alatt rekedt. A kiszabadult férfi Nagybörzsönyig rohant, hogy segítséget tudjon hívni, mert föntebbi területeken nincs térerő – írta a Börzsöny Speciális Mentők Egyesülete. A Kékvillogó legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 342 ezernél is többen követnek minket.
Nagybörzsönyben kért segítséget
Állítása szerint kezdetleges felszereléssel próbáltak leereszkedni, de valamit elhibáztak, és a barátja egy kötélen lógva, száz méteres mélység fölött, alig tíz méterrel az akna szája alatt rekedt. Neki sikerült kiszabadulnia, és Nagybörzsönyig futott, hogy segítséget hívjon, mivel a területen nincs térerő.
Hirdetés
Alpinisátk indultak a megmentésére
A hegyimentő szolgálat három alpinistával és egy mentőápolóval indult a nehezen megközelíthető helyszínre. Közleményük szerint egy órával a riasztás után már a bajba jutott férfi mellett voltak, miközben a Pest Vármegyei Kutató-Mentő Szolgálat a háttérkoordinációban segített. Kiderült, hogy a férfi a lábával egy kiálló szikladarabon meg tudta támasztani magát, így nem a teljes testsúlya terhelte a feladatra alkalmatlan hevedert.
A forgalmas napokon már 200 ezernél is többen olvassák a Kékvillogó.hu hírportált. Ezzel Magyarország Top 11 hírportálja közé kerültünk. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint az Origo, Index, Telex, Blikk, 24.hu vagy az RTL KLUB és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most Te is minket olvasol! Részletek itt. A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Házilag barkácsolt felszerelés
A hegyimentők megállapították, hogy a két férfi barkácsolt, rendkívül kezdetleges felszereléssel próbált leereszkedni az aknába. Ezután villámgyorsan kiépítették a szükséges kötélrendszert, és percek alatt kihúzták az aknából a bajba jutott férfit, akinek az ijedségen kívül nem esett baja.
A rendőrség várta őket
A férfiaknál a kezdetleges barkácsolt felszerelésén kívül szerszámok voltak, állításuk szerint érceket akartak gyűjteni. A hegyimentők a két férfit Nagybörzsöny felé szállították, ahol már a rendőrség várta őket.
A férfi mentése

Forrás: Börzsöny Speciális Mentők Egyesülete
Mire használják az ércet?
Az ércet elsősorban fémek kinyerésére használják. Az érc olyan természetes ásványi anyag, amely elegendő fémtartalommal rendelkezik ahhoz, hogy gazdaságosan feldolgozható legyen. A leggyakoribb fémek, amelyeket ércből nyernek ki, például a vas, a réz, az alumínium, az ólom és a cink. Az ércet bányászat útján hozzák felszínre, majd különböző eljárásokkal – például zúzással, őrléssel, dúsítással és kohászati módszerekkel – feldolgozzák, hogy a nyers fémet el lehessen választani a kísérő kőzettől.
Ipari célokra használják
A kibányászott és feldolgozott fémeket széles körben alkalmazzák az iparban. A vasércből nyert vas és acél például alapvető építőanyagként szolgál az építőiparban, a gépgyártásban és a közlekedési eszközök gyártásában. A rézércből nyert réz fontos szerepet játszik az elektromos vezetékek és berendezések gyártásában kiváló elektromos vezetőképessége miatt. Az alumínium, amelyet bauxitércből nyernek ki, könnyűségének és korrózióállóságának köszönhetően az autó- és repülőgépiparban, valamint a csomagolóanyagok (pl. italos dobozok) gyártásában is hasznos.
Ékszerekbe is került
Ezen kívül az ércből nyert fémeket különféle speciális célokra is felhasználják. Az aranyat és ezüstöt például nemcsak ékszerek készítésére, hanem elektronikai eszközökben és pénzügyi tartalékként is alkalmazzák. Egyes ritkaföldfémeket, mint például a neodímiumot, speciális mágnesek gyártásához használnak, amelyek nélkülözhetetlenek modern technológiai eszközökben, például okostelefonokban vagy szélturbinákban. Az érc tehát alapvető nyersanyagként szolgál a modern társadalom működéséhez. A Kékvillogó legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 342 ezernél is többen követnek minket.
Kiemelt kép: a férfi mentése – Forrás: Börzsöny Speciális Mentők Egyesülete