Egy 45 éves férfi a Debrecenben jól ismert 22 emeletes társasház felrobbantásával fenyegetőzött. A járőrök egy órán belül elfogták, a nyomozók most befejezték az ügy vizsgálatát. Ez vár a férfire.

Robbantással fenyegetőzött

Tavaly szeptember 13-án hajnalban érkezett bejelentés a 112-es segélyhívóra. A telefonáló csak ennyit mondott: “Fel akarom robbantani a 22 emeletest!” Majd letette a telefont. Azonnal több egység is társasházhoz indult és elkezdték a bombakutatást, közben a telefonáló azonosítása, valamint keresése is zajlott. A bejelentés egy belvárosi fülkéből érkezett, így a járőrök percekkel a hívást követően már a környező utcákban cirkáltak. A Kékvillogó legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 342 ezernél is többen követnek minket.

Jó heccnek gondolta

A zsaruk hamar kiszúrtak egy középkorú férfit, megállították, igazoltatták, majd elszámoltatták a történtekkel kapcsolatban. Beismerte, hogy ő telefonált, ittasságával és szórakozottságával magyarázta tettét. Nem akart robbantani, csak jó heccnek gondolta – mondta a rendőröknek.

Súlyos bűncselekmény

A rendőrök előállították a rendőrkapitányságra, a nyomozók közveszéllyel fenyegetés miatt hallgatták ki gyanúsítottként. A napokban lezárták az ügyet, az iratokat vádemelési javaslattal küldték meg az ügyészségnek. A rendőrség felhívta a figyelmet arra, hogy a közveszéllyel fenyegetés és a hamis bejelentés nemcsak felelőtlen cselekedet, hanem súlyos bűncselekmény, amely komoly jogi következményekkel jár.

A forgalmas napokon már 200 ezernél is többen olvassák a Kékvillogó.hu hírportált. Ezzel Magyarország Top 11 hírportálja közé kerültünk. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint az Origo, Index, Telex, Blikk, 24.hu vagy az RTL KLUB és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most Te is minket olvasol! Részletek itt. A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

5 évet is kaphat

Magyarországon a közveszéllyel fenyegetés a Büntető Törvénykönyv szerint akkor valósul meg, ha valaki valótlan tényt állít vagy azt a látszatot kelti, hogy közveszéllyel járó esemény (például robbanás, tömeges mérgezés stb.) fenyeget, és ez alkalmas a köznyugalom megzavarására. Az alapeseti büntetés akár 3 évig terjedő szabadságvesztés, míg súlyosabb esetben – ha a tett jelentősen megzavarja a köznyugalmat – 1–5 évig terjedő szabadságvesztés szabható ki.

Börtön a fenyegetésért

Korábban többször is jogerősen büntettek ilyen eseteket Magyarországon. Például 2016-ban egy férfit, aki az USA nagykövetségen mondta azt, hogy „bomba van a cipőmben”, 200 ezres pénzbüntetéssel sújtották), mert ez alkalmasnak minősült a közveszély látszatának keltésére. Egy komlói ügyben pedig egy ittas férfi azért kapott 1 év börtönt + 3 év közügyektől eltiltást, mert azzal fenyegetett, hogy felgyújtja a kórházat és megöli annak dolgozóit.

Zavart kelthet

Összességében tehát a közveszéllyel való fenyegetés komolyan büntetendő hazánkban, akár többször is alkalmaztak szabadságvesztéses szankciót – különösen, amikor a fenyegetés valósnak tűnő helyzetet teremtett és zavart keltett a társadalomban vagy intézmények működésében. A Kékvillogó legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 342 ezernél is többen követnek minket.

Kiemelt kép: A debreceni 22 emeletes ház. Ennek a felrobbantásával fenyegetőzött a férfi. A fotó Adobe AI mesterséges intelligencia felhasználásával készült.