Amint arról korábban beszámoltunk, egy moldáv férfi január 5-én, éjfél után egy Audi S8-cal elhajtott a rendőri igazoltatás elől, majd a 22. kerületben egy piros lámpánál álló autónak csapódott. A vétlen járműben heten, köztük gyerekek sérültek meg, többen súlyosan, de az ámokfutó elmenekült. A hajtóvadászat során beazonosított Tiganciuc Calin egy nemzetközi bűnözői csoportnak volt a tagja és tavaly embercsempészés miatt már elítélték, ám azóta szabadon engedték. A kormány egy év alatt több mint kétezer embercsempészt engedett ki a börtönből. A moldáv férfi január 5-e óta szökésben van. 

3 évet kapott

A Hajdúböszörményi Járásbíróság 2024. november 6-án, előkészítő ülésen hirdetett ítéletet. A férfi az ülésen beismerő nyilatkozatot tett és tárgyaláshoz való jogáról lemondott, amit a bíróság elfogadott. A letartóztatásban lévő vádlottat a járásbíróság embercsempészés bűntettében mondta ki bűnösnek, ezért őt 3 év 10 hónap fegyházban végrehajtandó szabadságvesztés büntetésre ítélte és 7 év 8 hónapra kiutasította Magyarország területéről – írta a Blikknek a Debreceni Törvényszék. 

Szabadult 

Az ítéletet mind az ügyészség, mind a vádlott és védője tudomásul vették, így az jogerőre emelkedett. Ugyan az ítélet szerint a 23 éves férfit a bíróság a feltételes szabadságra bocsátás kedvezményéből is kizárta, mégis szabadulhatott. A Kékvillogó legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 341 ezernél is többen követnek minket.

A forgalmas napokon már 200 ezernél is többen olvassák a Kékvillogó.hu hírportált. Ezzel Magyarország Top 11 hírportálja közé kerültünk. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint az Origo, Index, Telex, Blikk, 24.hu vagy az RTL KLUB és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most Te is minket olvasol! Részletek itt. A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Még mindig körözik a férfit 

A múlt vasárnap történt baleset helyszínéről előkerült az ámokfutó kulcsa, ami ahhoz a 11. kerületi szállodához tartozik, ahol meghúzta magát. A szobáját megtalálták a nyomozók, amit átkutatva újabb információkat szereztek a nyomozáshoz. A rendőrség azt kéri, aki felismeri a szökevényt, tegyen bejelentést!

Reintegrációs időszak 

“Az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra, illetve humanitárius katasztrófára, valamint ezek magyarországi következményeinek az elhárítása és kezelése érdekében kihirdetett veszélyhelyzeti szabályokról szóló 148/2023-as kormányrendelet szerint az embercsempészés miatt elítéltek reintegrációs őrizetéről 15 napon belül dönt a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka. Ha fennállnak a feltételek, az elítéltnek a reintegrációs őrizet kezdetének megállapítását követő 72 órán belül el kell hagynia Magyarország területét. Ehhez azonban semmilyen segítséget nem kap a hatóságoktól – mondta dr. Tran Dániel jogász, az ELTE Kriminológia Tanszékének oktatója.

Tiganciuc Calin

Embercsempészetből élt 

Azt egyelőre nem tudni, hogy a bűnözőt mikor engedték ki a rácsok mögül, és azt sem, elhagyta-e az országot, de az biztos, hogy a kiutasítása miatt a baleset idején semmi keresnivalója nem volt Budapesten. A moldáv fiatalember egy nemzetközi bűnözői csoporthoz kapcsolódva, pénz reményében vállalta, hogy elősegíti külföldiek illegális határátlépését és Nyugat-Európába történő továbbszállítását. A fuvarhoz teletankolt kocsit és mobiltelefont is kapott. A felvett nepáli állampolgároknak a telefonjaikat ki kellett kapcsolniuk az utazás alatt, a szállító járműveket felvezető autó kísérte, a szervezet a tetten ért sofőr hatóság előli menekülését segítette. 

Folytatta a migránsok fuvarozását

Az ítélet szerint a neki foglalt szállodai szobában, készenlétben állva várta, hogy hova és mikor kell indulnia utasaiért, a vele egy szinten álló sofőrökkel egyeztetett. Végül tavaly március 31-én 0 óra 37 perc körül lépett akcióba, de Nyíradonyban a járőrök ellenőrizni akarták.

A 9. kerületben fogták el 

„A megkülönböztető jelzést használó szolgálati gépkocsi jelzését figyelmen kívül hagyta, a helyszínről elmenekült. Ezt követően a járőrök megkezdték az üldözését, kis idő múlva a vádlott az M35-ös autópálya 23-as kilométerszelvényénél, az autópálya leállósávjában leállt, a gépkocsiból kiszállt és ismeretlen helyre menekült. A hátrahagyott gépjárműben öt nepáli állampolgár tartózkodott, akik Magyarországon történő jogszerű tartózkodásukat igazolni nem tudták, őket a vádlott a korábban megkapott koordináta szerinti helyszínen vette fel. A vádlott tisztában volt azzal, hogy az öt külföldi személy Románia irányából jogosulatlanul lépte át Magyarország államhatárát, a tovább történő szállításukban anyagi ellenszolgáltatás végett segítséget nyújtott” – avatott be a részletekbe a bírósági szóvivő, dr. Dobó Dénes. A bűnözőt később, 2024. április 3-án Budapesten, a 9. kerületben fogták el a rendőrök.

Kiengedik őket a börtönből 

2023 április 27-én a magyar kormány egy olyan új rendeletet hozott a veszélyhelyzeti rendeletalkotással, amellyel elengedhetik a börtönre ítélt külföldi embercsempészeket, akiknek hivatalosan 72 órán belül el kell hagyniuk az országot. A magyar embercsempészekre ez továbbra sem vonatkozik.

Több, mint 2 ezer embert engedtek ki 

A lépést azonnal kritizálták osztrák és szlovák állami szereplők, az Európai Unió pedig néhány hónappal később kötelezettségszegési eljárást indított az elítélt embercsempészek elengedése miatt. A magyar állam az elfogott külföldi embercsempészek kilencven százalékát, összesen 2290 elítéltet engedték szabadon egy év alatt. A Kékvillogó legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 341 ezernél is többen követnek minket.

Kiemelt kép: a körözött moldáv férfi Tiganciuc Calin – Forrás: police.hu