Budapest környékén, Dunakeszin képzik ki az ország legügyesebb drogkereső kutyáit és trénereiket. A legutóbbi Zsaru Magazinban Ungvári Lászlót és kutyáját, Pöttyöt mutatták be. Mindketten Hajdu-Biharban üldözik a drogkereskedőket. Kiderült, hogy egy jó kutya nagyon rossz, és olyan profi, hogy bármilyen szagelterelés mellett is kiszimatolja a drogot.
Jó páros a kutya és gazdája
Nemcsak barátságos, de igen hatékony páros Ungvári László főtörzszászlós, a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Technikai Osztály kutyavezetője és szolgálati állata, Pötty. A kutyus nyom- és kábítószer-kereső, amúgy nagyon szelíd, olykor bemutatók főszereplője is. A Kékvillogó legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 342 ezernél is többen követnek minket.
Dunakeszin dolgozott kutyákkal
Ungvári László főtörzszászlós, a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Technikai Osztály kutyavezetője. Az érettségit követően 1999-ben került a rendőrséghez és egy évvel később már az oktatási és kiképző központ dunakeszi bázisán kutyákkal dolgozott. Talán egy-két kollégája van az országban, aki hozzá hasonlóan hatféle kutyás végzettséget szerzett: járőr, szagazonosító, nyomkövető, kábítószer-kereső, segéd, illetve mentor. Ő irányítja Hajdu-Biharban a nyomkövető és a kábítószer-kereső ebek és kutyavezetőik képzését. Kutyája Pötty, kábítószer-kereső kutya, de bátran mondhatjuk, hogy Ungvári László kollégája, családjának egyik tagja.
Hirdetés
A rossz kutya a jó kutya
A kutyus szelíd, barátságos, ám hogy miért van mégis külön udvarrésze, arra gazdája frappáns választ ad: „A jó kutyákat onnan lehet megismerni, hogy nagyon rosszak.” Ezt talán úgy árnyalhatjuk, hogy élénkek, mindent szétszednek, tele vannak energiával, ámde éppen ezért nagyon jól motiválhatók.
A forgalmas napokon már 200 ezernél is többen olvassák a Kékvillogó.hu hírportált. Ezzel Magyarország Top 11 hírportálja közé kerültünk. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint az Origo, Index, Telex, Blikk, 24.hu vagy az RTL KLUB és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most Te is minket olvasol! Részletek itt. A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!
Nem csak a jutifalatért dolgozik
Ha Pötty nyugodt, filozofikus alkat volna, akkor nem lenne egyszerű munkára fogni. Gazdája úgy fogalmaz: „Az a jó kutya, amelyik a talányt akarja megfejteni. Amelyik kíváncsi, és addig nem nyugszik, míg el nem végzi a feladatát. Szóval a közhiedelemmel ellentétben az eb nem csak a jutalomfalatért dolgozik.”
Hellából lett Pötty
Pötty neve hallatán felmerül a kérdés: lehet-e a rendőrkutyának vicces nevet adni? Miért ne lehetne? – kérdez vissza Ungvári László. A szolgálati állatnak van egy céges neve, eszerint Pötty hivatalosan Hella, mégpedig azért, mert minden évben egy bizonyos betűvel kell kezdődniük a szolgálati kutyák nevének.
Óvodások is megsimogatják
Pötty úgynevezett avatási neve tehát „H” betűvel kezdődik, Hella, de a hívóneve sokkal kedvesebb: Pötty. És ez így van rendjén, gondoljunk csak bele, volt olyan kutya, amelyiket eredetileg U54-nek hívták, ő aztán Csoki lett, és ez kicsit valóban barátságosabb. Pötty nyom- és kábítószer-kereső, amúgy nagyon szelíd, olykor bemutatók főszereplője, amelyek után még az óvodások is megsimogathatják.
Patkányméregből készült szintetikus drogok
A Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Technikai Osztály kutyavezetői csoportjában heten vannak, egyedül Ungvári Lászlónak van egy kutyája, a többiek kettővel dolgoznak, mindegyiket másra képezik ki. A vármegyei droghelyzet még visszafogottnak mondható, ami viszont felbukkan, az kilencven százalékban szintetikus szer, de Pötty és társai hasonlóan nagy százalékban meg is találják azokat. Félreértés ne essék: nem csupán a bűnüldözés szerencséjére. A kábítószer-fogyasztók szerencséjére is. Ugyanis ezek a kotyvalékok nagy mennyiségben tartalmaznak patkánymérget, növényvédő szert és hasonlókat.
Üzembiztosan kiszimatol mindent
Kérdezzük aztán: új szer esetében a kutyát is újra kell-e tanítani. Ungvári László azt mondja, nem, mert a kutya az összetevők közül a hatóanyagot biztosan kiválasztja, így aztán mindegy, hogy mellette milyen tablettázó vagy vivőanyag található. A terjesztők tehát hiába akarják karakteres szagú ételbe rejteni a drogot, a kutya ott is üzembiztosan kiszagolja. Pötty, miként a többi kábítószer- vagy nyomkereső is, néhány hónapos korában kezdi meg a tanulást, és másfél éves korára már bevethető lesz.
Rendszeresen gyakorol
A kutyus hetente három-négy alkalommal gyakorol, és ez egészen addig tart, amíg nyugdíjba nem megy. És nemcsak a keresést gyakorolja, de azt is, hogy ne zavarják az emberek, ne zavarja a tömeg, a városi zaj, a számára idegen környezet. Így ehhez is szoktatni kell. Egyébként még a nyugdíjas állatokkal is gyakorolnak néha a kutyavezetők, hogy azok ne érezzék magukat feleslegesnek.
Pötty sikere
Végül Ungvári László említ néhány furcsa esetet is. Megtörtént, hogy a rendőrök harmadik-negyedik alkalommal mentek ki egy bérházba kábítószert keresni, tudták, hogy lennie kell, de nem találták, végül hívták Pöttyöt, akinek az volt az első bevetése és az első sikere. Az ügyész annyira megörült ennek, hogy a bírósági tárgyaláson Pöttynek is részt kellett vennie.
Mindenhol megtalálja a drogot
Pötty azóta talált már kábítószert elhagyott roncsautóban, máskor a tehenekkel zsúfolt istálló plafonjában, de keresett már tyúkólban is úgy, hogy a tyúkokra ügyet sem vetett. Hiába, akinek a munka szent, az a munkára koncentrál – írják a Zsaru Magazinban. A Kékvillogó legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 342 ezernél is többen követnek minket.
Kiemelt kép: Ungvári László és Pötty – Forrás: Police.hu