Egy csörlő nélkülözhetetlen eszköz, ha gyakran vezetünk nehéz terepviszonyok között. A megfelelő típus kiválasztása azonban nem mindig egyszerű feladat, hiszen számos tényezőt figyelembe kell vennünk.

Ebben a cikkben most bemutatjuk a legfontosabb szempontokat és tippeket, hogy segítsünk meghozni a legjobb döntést, és megmutatjuk azt, hogy milyen járműhöz milyen csörlőt érdemes választani.

Milyen erősségű csörlőre lesz szükségünk?

A Maconwinch webáruház csörlő terén hatalmas kínálattal várja az érdeklődőket. Elektromos és hidraulikus gépek közül egyaránt válogathatunk, és minden fontos kiegészítő megtalálható, amire a hatékony és biztonságos munkavégzéshez szükségünk lesz. Az első és legfontosabb lépés azonban ahhoz, hogy megtaláljuk, mire van szükségünk, az nem más, mint hogy meghatározzuk, mekkora terheket szeretnénk vontatni.

A kisebb járművek, például személyautók vagy kisebb terepjárók esetében egy alacsonyabb teljesítményű elektromos csörlő is jó megoldást jelent, és elég a legtöbb hétköznapi mentési feladathoz. Az erősebb változatok esetében nagyobb akkumulátorra lesz szükség, ilyenkor érdemes nagy CCA értékű akksit választani. 650 CCA már elég erős, 800 CCA pedig bármilyen körülmények között segítségünkre lehet.

A nagyobb járművek, például nagyobb terepjárók, teherautók vagy munkagépek esetében azonban általában erősebb megoldásra van szükség. Itt jönnek képbe a hidraulikus csörlők, melyek nagyobb teljesítményt kínálnak, és hosszabb ideig képesek működni anélkül, hogy túlmelegednének. Hosszú távon kevesebb karbantartást igényelnek, és hosszabb élettartammal rendelkeznek.

Hogyan számoljuk ki a húzóerőt?

A szükséges húzóerő kiszámítása során egyetlen dolgot kell pontosan ismernünk. Ez nem más, mint a vontatott jármű együttes tömege. Ez az autó maximális súlyát jelenti, benne az utasokkal, felszereléssel, üzemanyaggal.

Az együttes tömeg megtalálható a jármű használati útmutatójában és a forgalmiban is. Ha ezt megszorozzuk 1,5-el, abban az esetben megkapjuk a szükséges húzóerő mértékét, és kiválaszthatjuk azt a csörlőt, ami egész biztos, hogy nem fog minket cserben hagyni, amikor szükségünk van rá. Egy 2300 kg együttes tömeggel rendelkező terepjáró esetében például minimum 3450 kg-os vonóerővel rendelkező csörlőt kell használnunk.

A megfelelő kötél is számít

A csörlőzés során nemcsak a csörlő teljesítménye, de a kötél minősége is sokat nyom a latba. Ebben az esetben két fő típus közül választhatunk: szintetikus vagy fémből készült kötél.

Az előbbi könnyebb és rugalmasabb, így tökéletes választás a kisebb, hétköznapi feladatok elvégzéséhez, például személyautók mentéséhez, vontatásához. A fém alapanyagú kötél ezzel szemben erősebb és tartósabb, így nagyobb volumenű munkához is alkalmas. Hátránya azonban, hogy nehéz, használata pedig jóval megterhelőbb.

Fontos tehát, hogy mind a csörlőt, mind a kiegészítőket céljainknak megfelelően válasszuk meg. Amennyiben pedig nem tudunk dönteni, kérjük a dologban szakértő segítségét.

Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a maconwinch.eu oldalt működtető cég.