A szürkehályog (orvosi nevén cataracta) egy olyan, a szemlencse elszürkülésével járó szembetegség, amely kezeletlenül hagyva súlyos látásromláshoz, sőt akár látásvesztéshez is vezethet. Bár legtöbbször az idősebb korosztályt érinti, nem kizárólag az öregedés állhat a háttérben, ugyanis a cukorbetegség, a dohányzás, valamint bizonyos sérülések, gyógyszerek és egyéb betegségek is szerepelhetnek a kiváltó okok között. De hogyan oldható meg a probléma és mennyit kell várni erre a bizonyos megoldásra?
Ez a probléma napjainkra az egyik leggyakoribb szemészeti műtéti indikációvá vált világszerte és Magyarországon is. Nem véletlen, hiszen a 65 év feletti lakosság közel fele, a 75 évnél idősebbek körülbelül 70%-a érintett.
De mi is történik ilyenkor a szemünkben?
A szürkehályog alattomosan, általában évek alatt alakul ki. Az átlátszó szemlencse fokozatosan elhomályosodik, emiatt a szembe érkező fény akadályokba ütközik. A folyamat eredményeként az érintettek homályos látásról, tompább színérzékelésről, a fényforrások körül jelentkező zavaró fénykörökről és van, hogy kettőslátásról is beszámolnak. A tünetek súlyosbodásával az életminőség egyre romlik, a napi tevékenységek, például az olvasás, autóvezetés vagy az arcok felismerése is problémássá válik.
A kezelés egyetlen hatékony módja
Sok tévhit kering azzal kapcsolatban, hogy szemüvegcserével, gyógyhatású készítményekkel vagy tornával meg lehet állítani a szürkehályogot. Sajnos ez nem így van. Jelenleg kizárólag a szürkehályog műtét képes helyrehozni a hályog által okozott károkat. A beavatkozás során az elhomályosodott szemlencsét eltávolítják, és egy korszerű, mesterséges lencsével pótolják, amely nemcsak a hályogproblémát oldja meg, hanem egyúttal a fénytörési hibáitól is megszabadítja a szemet, így a kezelés után akár jobban is láthatunk, mint a hályog kialakulása előtt.
A várólisták helyzete Magyarországon
2025. áprilisi adatok alapján a szürkehályog műtétre több mint 60 napja várakozók száma minden térségre vonatkoztatva 4330 fő volt, az elmúlt fél év adataid alapul véve az átlagos várakozási idő minden térségre vonatkozó átlaga pedig 111 nap. A helyzet az észak-alföldi régióban volt a legrosszabb, ahol az átlagos várakozási idő 160 nap, azaz több mint 5 hónap volt.
Azzal a 4330 fővel ennek a nem túl előkelő, várólista feliratú dobogónak a harmadik fokán áll a szürkehályog műtét, amelyet csak a csípőprotézis-műtétre (8360 fő) és a térdprotézis-műtétre (15639 fő) több mint 60 napja várakozók előznek meg a várólista hosszát illető versenyben.
Ez azt jelenti, hogy az állami ellátásba jelentkezőknek hónapokat kell várniuk az éles látásukat visszaadó beavatkozásra – mindezt úgy, hogy közben a látásuk, és ezzel együtt az életminőségük is folyamatosan romlik.
A jó hír az, hogy a hosszú várólisták nem elkerülhetetlenek. Akik gyors megoldást keresnek, választhatják a nagy múltú Focus Medical látásjavító klinikát, ahol hosszas várakozás nélkül végeztethető el a szürkehályog kezelés. A Focus Medicalnál a műtétek csúcsmodern eszközökkel zajlanak, tapasztalt szakorvosaik pedig kiemelt figyelmet fordítanak a hozzájuk fordulók tájékoztatására, megvizsgálására és persze a látásélességük helyreállítására.
Ne hagyja, hogy a szürkehályog tovább rontsa életminőségét, jelentkezzen be inkább egy alkalmassági vizsgálatra a Focus Medicalhoz és tegye meg az első lépést az éles látás felé vezető úton!
Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a focusmed.hu oldalt működtető cég.