A macskanátha egy felső légúti fertőzés, amit különböző vírusok és baktériumok okoznak, és leginkább a cicák légző rendszerét érinti. Nagyon hasonló a megfázáshoz, amelyet embereknél is tapasztalhatunk, és gyakran fiatalabb, gyengébb immunrendszerű macskák érintettek.

A Petfirstnél kapható táplálékkiegészítőkkel extra védelmet biztosíthatunk kedvencünk számára az immunrendszere megerősítésével.

A macskanátha kiváltó okai

Ezt a betegséget többféle kórokozó is kiválthatja. A Feline Herpesvirus (FHV-1) az egyik leggyakoribb okozója a macskanáthának, felelőse a légúti tüneteknek. A fertőzés után a vírus az állat szervezetében marad, és stressz vagy más betegség hatására újra aktiválódhat.

A Feline Calicivirus (FCV) szintén gyakori okozója a betegség kialakulásának. Ez sokszor okoz szájüregi fekélyeket és légúti tüneteket egyaránt. Bakteriális fertőzés is állhat a macskanátha hátterében. Ez gyakran a vírus okozta megbetegedéssel együtt van jelen és súlyosbítja a meglévő problémákat.

Tünetek

A macskanáthának számos különböző tünete ismert.

  • Tüsszögés és orrfolyás: Ezek a leggyakoribb tünetek, amelyek a felső légutak irritációjából adódnak.
  • Könnyezés és kötőhártya-gyulladás: A szemek gyakran könnyeznek, pirosak vagy duzzadtak lehetnek, és kötőhártya-gyulladás is kialakulhat.
  • Lázas állapot: Súlyosabb esetben lázas állapot is előállhat. A cica testhőmérséklete megemelkedik, ami a szervezet válaszreakciója a fertőzésre.
  • Étvágytalanság: Az étvágytalanság is jelezheti, hogy baj van. Ezt okozhatják a szájüregben kialakult fekélyek, illetve az általános rossz közérzet velejárója is lehet, hogy az állat kevesebbet eszik, mint általában.

Megelőzés

A betegség megelőzésének leghatékonyabb módját a védőoltások alkalmazása jelenti. A kombinált vakcinákat rendszeresen kell adni a kiscicáknak és a felnőtt macskáknak is az állatorvos ajánlása alapján.

Új, illetve beteg macskákat ajánlott külön tartani a többiektől, hogy elkerüljük a fertőzés terjedését. Ilyen esetben különösen fontos odafigyelni a higiéniára.

Amennyiben a vírus bekerült az állat szervezetébe, sajnos az örökké benne marad, ami különböző hatásokra aktiválódhat. A stressz csökkentésével segíthetünk az aktiválódás esélyének minimalizálásában.

Kezelés

Ennek a betegségnek a kezelése általában tüneti jellegű, mivel a vírusos fertőzések esetén nincs specifikus gyógyír. Ha másodlagos, bakteriális fertőzés is jelen van, akkor ajánlott antibiotikumot használni az állatorvos ajánlásával.

Az orrcseppek és párásítók segíthetnek enyhíteni az orrdugulást és a légzési nehézségeket. Az immunrendszert erősítő készítmények alkalmazásával segíthetünk abban, hogy az állat szervezete hamarabb legyűrje a betegséget.


Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a petfirst.hu oldalt működtető cég.