A modern technológiák egyre inkább átalakítják a régészet világát is. Korábban csupán a hagyományos eszközök álltak rendelkezésre ahhoz, hogy felfedezzük történelmünk elfeledett darabjait.

Mára már azonban a Novabird lézerszkenneres és drónos méréseinek segítségével képesek lehetünk olyan pontos adathalmazt alkotni, amelyek új teret nyitnak a múltunk megismerésében. Egy nem mindennapi példa erre Aba Sámuel udvarának feltérképezése a Heves vármegyei Abasáron, a Bolt-tetőn. Nézzük most meg, hogy milyen izgalmas titkokra derült fény a feltárás során!

Életre kelt a múlt

A projekt célja Aba Sámuel király udvarának feltárása volt, aki 1041 és 1044 között uralkodott. Az évek során régészek kutatásai révén feltárták az egykori udvarház maradványait, ahol a múlt emlékei elevenedtek meg. A történelmi jelentőségű ásatások során a felszíni maradványok mellett felfedeztek egy hatalmas, rejtélyes pincerendszert is, amely mélyebbre nyúlt a föld alá, mint azt korábban sejteni lehetett.

A lézerszkenneres mérések segítségével a leletek dokumentálása rendkívüli pontossággal történt. Ez a technológia lehetővé teszi, hogy a területekről, háromdimenziós térképeket készítsünk, melyek nem csak a felszínt, de a föld alatti struktúrákat is feltárják.

Aba Sámuel udvarának feltérképezése során a szakemberek több mint 1800 négyzetmétert vizsgáltak át lézerszkennerek segítségével, így részletes képet kaptak mind a felszíni, mind a föld alatti világról.

Ennek módszernek az a sajátossága, hogy extra pontossággal képes rögzíteni az adatokat. A lézersugarak több millió pontot gyűjtenek be egy adott területről, így olyan részletes modell készül, amely által a szakértők és az érdeklődők is virtuális sétát tehetnek a múlt rejtelmeiben.

Ortofotók: a légifelvételekben rejlő lehetőségek

Az ortofotózás a lézerszkenneres mérések mellett egy másik hasznos potenciál a régészek kezében. Olyan légifelvételekről beszélünk, amelyek torzításmentesen, pontosan ábrázolják a terep adottságait és formáját.

Ezzel a technikával a régészeti területről pontos térképet készíthetünk, majd ezt kutatási célokra is felhasználhatjuk. Az ortofotó technika abban az esetben hasznos, amikor nagy kiterjedésű területeket kell vizsgálni, ezáltal átfogó képet kaphatunk a lelőhelyekről és azok környezetéről.

Az Aba Sámuel udvarán végzett ásatások során ez a módszer lehetővé tette a régészek számára, hogy nagyobb területet fedjenek le, miközben pontos információkat nyernek a helyszín felszínéről és szerkezetéről.

Miért érdemes kiaknázni a lehetőségeket?

Az ilyen modern technikák használata segíti a régészek munkáját, új módokat nyit meg számukra a történelem megértéséhez és bemutatásához. A háromdimenziós modellezés, a lézerszkenner és az ortofotózás által a múlt valósággá válik, és olyan részletek tárulnak fel, amelyek eddig rejtve maradtak.


Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a novabird.hu oldalt működtető cég.