Nem feltétlenül kell a színpadra egy egész zenekar, hogy jó hangulatot lehessen teremteni. Néha elég egyetlenegy hangszer, tehetség és szakértelem, no meg persze egy looper. Mi az a looper, és hogyan képes minderre? Ebben a cikkben ezt tárjuk fel. 

Looper segítségével egy előadó is képes olyan bulit teremteni, amit több embertől várnánk el. Ez egy digitális felvevő eszköz, ami a felvett hangokat képes tárolni és lejátszani, akár többperceseket is. 

Ed Sheeran 2017-es fellépése Glastonburyben egy nagyon jó példa erre, amikor fergeteges bulit hozott létre egy gitárral, egy zongorával és egy looperrel. Az Intermuzika Hangszerbolt kínálatában többféle looper található, amelyek lehetővé teszik, hogy a zenész a felvett szekvenciát folyamatosan ismételje velük. 

A looperek felhasználási területei

Az egyedül fellépő zenészek körében nagyon népszerű a looper, előszeretettel használják élő előadásaik során. Így gyakorlatilag több hangszert is tudnak használni egy személyben, mintha egy komplett zenekar lépne fel. Tehát egy teljes zenei hangzást képesek létrehozni. 

Az élő koncertek mellett gyakran használják gyakorláshoz és improvizáláshoz is a loopereket, mert lehetővé teszik egy alap létrehozását, ami felett eredményesebben tudnak gyakorolni. Mivel a zenei ötletekkel való kísérletezéshez ez egy gyors és remek módszernek bizonyul, ezért a stúdiómunkához is sokszor veszik igénybe. 

Korszerű technológia

A hardveres looperek tulajdonképpen kis méretű pedálok, amit főleg a gitárosok, de más hangszereken játszó zenészek is használnak. Rögzítik a szekvenciát – például gitárakkordot, dobritmust vagy akár énekhangot is –, majd folyamatosan ismétlik ezt a looper segítségével. 

Több ilyen réteget is fel tudnak venni, ezek pedig egymásra kerülhetnek, így egy összetettebb, többrétegű zenei kompozíció jön létre. A “loop” hurkot jelent, a zenében pedig az ismétlődő részt nevezzük loopnak. A folyamatos ismétlés jelenti a loopolást, azaz a hurkolást. Most nézzük meg ennek lépéseit!

A looper működése

A felvétel során a zenész bekapcsolja a loopert, majd elkezd játszani. Az eszköz rögzíti a hangot (akkordmenetet, dobritmust vagy más zenei elemet). Ahogy befejeződik a felvétel, a looper automatikusan elkezdi a rögzített részt folyamatosan ismételni. Egészen addig teszi mindezt, amíg a zenész nem ad neki egy másik parancsot. 

Ugyanarra a hurokra további rétegeket is fel lehet venni. Ez úgy működik a gyakorlatban, hogy a zenész először felvesz például egy gitáralapot, majd egy dobszekvenciát, és egy újabb rétegen pedig ráénekel. Kész is van egy egész zenekar. 

A modern looperek rendelkeznek pedáleffektekkel, például torzítással, visszhanggal vagy térhanggal. A zenész annyi réteget és hangszerelést hozhat létre, amennyit csak akar. Kreatív lehetőségeket jelent a looper számára, mivel páratlanul nagy szabadságot biztosít. Ráadásul még az idejét is megtakaríthatja, hiszen ez egy nagyon gyors, ugyanakkor egyszerű módja egy összetett zenei élmény létrehozásának. 


Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő az intermuzika.hu oldalt működtető cég.