Negyven percig varrnak egy vágást kézzel a szentesi kórházban, mert nincs sebészeti varrógép – erről beszélt Dr. Dinka Tibor sebész a szentesielet.hu-nak adott interjújában. A 75 éves doktor saját pénzén vásárolta volna meg a szükséges eszközt, de nem engedték neki. A doktor a mai egészségügyi viszonyokról azt mondta, meglátása szerint leépítés folyik. A kisvárosok kórházaiban szisztematikus leépítés folyik. Szentesen például több 

Katona szakorvosi vizsgája van 

Dr. Dinka Tibor korábban a szolnoki kórházban dolgozott, ahol a Covid-járvány alatt átmenetileg hivatásos katonát neveztek ki vezetőnek. „A kórházban nekem és egy munkatársamnak volt katasztrófa- és katona-szakorvosi vizsgánk, ennek ellenére a katonai igazgató nem tartotta szükségesnek a velünk való véleménycserét. Elmentem végleg nyugdíjba.” A Kékvillogó legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 341 ezernél is többen követnek minket.

40 évesek a műtők 

Később azonban megkeresték, hogy lenne-e kedve elmenni Szentesre, ahol ismert két főorvost, és negyven évvel ezelőtt ide járt továbbképzésre is. „Ma ugyanazon az ajtón mentem be műteni, mint 1985-ben. Nemcsak a helye van pont ott, maga az ajtó is ugyanaz. Ez borzasztóan rossz, mert itt megrekedt az élet. Mi ebben a rendszerben dolgozunk jól, a betegek gyógyulnak” – mondta Dinka Tibor.

Hirdetés

 

Leépítik a kórházat 

Azt is hozzátette, hogy Szentesre hoztak központi műtőre terveket, de ebből végül nem lett semmi, most pedig „ennek a nagy hírű kórháznak a leépülését láthatjuk”. Ahogy a sebész elmondta, a vastagbél-laparoszkópos műtéteket nem tudják elvégezni a szentesi kórházban, mert nincs hozzá eszköz.

A forgalmas napokon már 200 ezernél is többen olvassák a Kékvillogó.hu hírportált. Ezzel Magyarország Top 11 hírportálja közé kerültünk. Olyan portálokkal vagyunk egy listán, mint az Origo, Index, Telex, Blikk, 24.hu vagy az RTL KLUB és a TV2 weboldalai. Köszönjük, hogy most Te is minket olvasol! Részletek itt. A legfrissebb cikkeinket ide kattintva éred el!

Saját pénzén akart varrógépet venni 

„Úgy segíteni egy betegnek, hogy ne kelljen felvágni a hasát, óriási dolog! Saját pénzemből vettem volna, de magánember nem vásárolhat sebészeti varrógépet, így továbbra is nyitott módszerrel operáljuk a vastagbelet. Most negyven percig varrunk egy vágást kézzel, amihez néhány apróbb lyuk is elég lenne a hasfalon” – fogalmazott Dinka Tibor.

Hatalmas tartozás 

Azt hitték, hogy a szegedi klinikával szorosabb lesz a szakmai kapcsolat, jobb lesz az eszközellátás, de Dinka Tibor a sebészeten nem lát változást. Szerinte az ország alulfinanszírozza a magyar egészségügyet. 2024. augusztus 6-án a Szegedi Orvosi Egyetem 5,6 milliárd forint tartozást görgetett maga előtt, ez az adósság mára 10 milliárdra növekedett. A nagymértékű adósságállománya mellett pedig képtelen nagyobb fejlesztést vállalni a sebészetben.

Több osztályt bezártak 

„Egyre nehezebb fenntartani a helyzetet. A fül-orr-gégészet fekvőbeteg-osztályt bezárták, a szülészet szintén lakat alatt, a traumatológián, amelyben Szentes országos elismertségre tett szert, protézisműtéteket már nem végezhetnek olyan mértékben. Hová is vezet ez a centralizáció? Előnye lehet, hogy az ellátás magasabb színvonalú, viszont a várólista sokkal hosszabb. Időközben a legfrissebb hírek alapján az onkológiai betegek helyi terápiája korlátozást szenved.”

Ultrahang nélküli diagnosztika? 

„A legidősebb kolléga 83 éves, én 75, az utánam következő 70, az osztályvezető 60-hoz közelít. A munkánk elvégzéséhez dupla létszám kellene, de ilyen körülmények közé nem is fog jönni egy kolléga sem. A harmincév lemaradás nem vonzó. Aggályos, hogy délután 4 óra után nincs ultrahang, holott a sebészeti szakmai kollégium előírja, hogy vakbélgyulladást, hasfájást ultrahangos vizsgálat nélkül tilos diagnosztizálni. Az ultrahang hiányzik a társszakmák számára is. Készülék van, csak nincs, aki használja. Küldjek el egy 10 éves gyereket vagy egy idős beteget este 11-kor Szegedre, hogy ultrahangozzák? Vagy anélkül döntünk jól, vagy rosszul, de a szakma szabályait megszegjük” – tette fel a kérdést a sebész. A Kékvillogó legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 341 ezernél is többen követnek minket.

Kiemelt kép: szentesi kórház