A bíróság ma harminc napra elrendelte Bús Balázs, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) volt alelnökének, Óbuda egykori fideszes polgármesterének azonnali letartóztatását. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) költségvetési csalás gyanúja miatt indított nyomozást, amelyben eddig összesen hat embert helyeztek rács mögé a törvénytelenül elosztott, 17 milliárd forintot meghaladó állami pénzek miatt.
Bírósági döntés
A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség szóvivője megerősítette a hírt, miszerint a bíróság elrendelte a legsúlyosabb kényszerintézkedést a botrány kulcsszereplőivel szemben. Bús Balázs mellett rács mögé került a Lechner Tudásközpont akkori tanácsadója is, aki a visszaélések után távozott a posztjáról. A Kékvillogó legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 342 ezernél is többen követnek minket.
Karrier vége
Bús Balázs politikai pályafutása komoly törést szenvedett az ügy kirobbanásával. A politikus először 2021-től 2024 elejéig dolgozott az NKA alelnökeként, majd egy rövid szünet után, 2024 őszétől töltötte be újra ezt a kiemelt pozíciót. Idén április végén azonban – a korrupciós botrány fokozódásával és a belső vizsgálatok megindulásával – Bús Balázs kénytelen volt önként lemondani a posztjáról. A nyomozó hatóságok elől ez a lépés sem mentette meg, a NAV ügynökei végül bilincsben vitték el.
Hat letartóztatás
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal június 23-án csapott le a hálózat tagjaira, miután magánszemélyek feljelentése alapján eljárást indítottak. A NAV nyomozói egyszerre hat személyt vettek őrizetbe az összehangolt hajnali akció során a lakásaikon.
Intézményi vezetők
Bús Balázs mellett az NKA-s pályázatok lebonyolításáért felelős Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő (NKTK) főigazgatóját és kabinetvezetőjét is elvitték a rendőrök. Ezen kívül annak a kiemelt bizottságnak a három tagja is rács mögé került, akik a pénzekről határoztak.
Szökési veszély
Az ügyészség indítványa alapján mind a hat, korábban őrizetbe vett gyanúsított esetében fennállt a szökés és az elrejtőzés közvetlen kockázata. Emelkedett a bűnismétlés, valamint a tanúk befolyásolásával az eljárás jogellenes akadályozásának veszélye is.
Maffiaszerű tolvajnyelv
A botrány részleteiről Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter számolt be a közösségi oldalán. A tárcavezető döbbenetes módszerekről írt: a gyanúsítottak a Cosa Nostra stílusához hűen egymás között csak „uszodának” nevezték a közpénzkeretet.
Medencés zsargon
A miniszter által bemutatott zsargon szerint a számukra kedves, lojális pályázókat „úszóknak” hívták, akiket zárt körben meghívtak az „úszóversenyre”. A döntéshozók patikamérlegen ügyeltek arra, hogy a szűk körben koordinált folyamatban pontosan „ki úszik be” a milliárdos medencébe.
Felfüggesztett kifizetések
A nyomozás adatai szerint az NKA döntéshozó testülete 2024 decemberétől a szabályokat durván megszegve összesen 1079 darab támogatásról döntött. A titokban elosztott összeg meghaladja a 17 milliárd forintot, ezért a miniszter május 18-án elrendelte a kifizetések azonnali leállítását.
Holdudvar finanszírozása
Az NKA-s feketekassza titkait először Molnár Áron színész-aktivista hozta nyilvánosságra még április 23-án. Az általa bemutatott listákból tisztán látszott, hogy a milliárdokat a kormánypárti holdudvarnak utalták ki, Mága Zoltán fotósa például egymaga 500 millió forintos támogatást kapott a kampányért cserébe. A Kékvillogó legfrissebb híreit ide kattintva éred el! A Facebookon már 342 ezernél is többen követnek minket.
Kiemelt kép: Bús Balázs a rácsok mögött. A fotó illusztráció, Adobe AI mesterséges intelligencia felhasználásával készült.

