Napjainkban már nagyon kicsi az esély arra, hogy ne legyen legalább egy olyan ismerősünk, akinek nincsen szorongással kapcsolatos problémája. Ha pedig mi magunk küzdünk ilyenekkel, akkor tökéletes időzítésű az olvasás, mert mutatunk egy olyan módszert, amivel végleg pontot tehetünk az ügy végére.
Mondhatnánk azt is, hogy tudj meg többet a kognitív viselkedésterápia módszereiről, de ebben az írásban is adunk néhány hasznos információt erről, hogy még kívánatosabb lehetőség legyen.
Nem azért, mert érdekeltségünk kötődik hozzá, hanem azért, mert ma már ellepnek mindenkit azok a lehetőségek, amikkel el lehet nyomni a tüneteket. Ez viszont nem nevezhető megoldásnak: sokkal inkább szőnyeg alá söprésről van szó.
Hogyan kell elképzelni ezt a módszert?
Beszélhetünk csoportos alkalmakról és egyéni foglalkozásról is, mert mindkét esetben sikereket érhetünk el nagyon rövid idő alatt. Persze az a változat, amikor nem csoportban vagyunk, sokkal eredményesebb, mert a figyelem 100 százaléka a miénk.
Még online formában is tökéletesen alkalmazható a kognitív viselkedésterápia, mert nem érintésalapon működik. Az első lépcső a probléma felismerése, ami azt jelenti, hogy a szakember részletesen meg szeretné ismerni a helyzetünket.
A kezelési szakasz már a gondolati és a viselkedésbeli minták megváltoztatásáról szól, ahol a negativitás és az irracionalitás helyét átveszi a kellemesebb pozitív és racionális oldal. Arra kell gondolni, hogy a feladat a problémát kiváltó, azaz a tüneteket generáló irracionális gondolatok és viselkedés megszüntetése.
Gyakorlatias megközelítés
Az első találkozás alkalmával rengeteg kérdésre kell válaszolni, ami kiterjed az érzelmekre és a tünetekre is. A terapeuta azt fogja kideríteni így, hogyan érezzük magunkat és milyen kihívásokkal küzdünk.
Lényeges szempont az őszinteség és a részletes információk megosztása, mert a kezelés hatékonysága is múlhat ezen. Ebbe az is beletartozik, hogy magunknak sem hazudunk főleg arról, hogy szimpatikus-e a terapeuta.
Triviális megközelítés, ha arra gondolunk, hogy egy egyszerű társalgásban is azokkal az emberekkel kapcsolódunk, akikkel tudunk azonosulni. Egy ilyen alkalom ennél százszor érzékenyebb ilyen téren, tehát akkor dolgozzunk együtt, ha megvan a kölcsönös szimpátia.
Milyen időtartamra kell számítani?
Abban egyetérthetünk, hogy ha sikerül megnyílni valaki előtt, akkor naphosszat lehetne beszélni a problémáinkról, de ennek azért van egy időbeli korlátja. Természetesen nem lehet megmondani, hogy 20 perc vagy 1,5 óra, 1 hónap, netán fél év, mert ez több tényezőtől is függ.
A terápiás foglalkozás hosszát leginkább úgy lehetne behatárolni, hogy általánosságban 30 és 50 perc között mozog. A teljes kezelés hossza pedig már a probléma komplexitásától is függ, mert valakinek néhány ülés elegendő, míg másoknak több idő kell.
Mindentől függetlenül érdemes körülnézni a neten, hogy megtaláljuk a nekünk megfelelő terapeutát, de a Tudatosság Klub szakértője mellett száz százalék, hogy biztonságban lehetünk.
Ez a cikk szponzorált tartalom, megrendelő a tudatossagklub.hu oldalt működtető cég.